Nad podřezaným na ÚP byl vynesen rozsudek
Výtržnost, pomluva, šikana
RAKOVNÍK. Případ muže, který v březnu ztropil výtržnost a následně se podřezal na rakovnickém úřadu práce byl rozsouzen. Rozhodnutím Okresního soudu v Rakovníku byl uplynulý čtvrtek čtyřiatřicetiletý Bohumil Navrátil z Čisté obviněn z přečinu výtržnictví, pomluvy a šikany úředníků. Za to mu byl samosoudcem Marcelem Lehečkou vyměřen trest 300 hodin obecně prospěšných prací. Odsouzený s trestem nesouhlasí.
Odlamovacím nožem
Uvedených přečinů se měl Bohumil Navrátil dopustit tím, že se 16. března na úřadu práce domáhal vyplacení dávek hmotné nouze. Když se dozvěděl, že mu nebudou vyplaceny, křičel na přítomné referenty a pak se odlamovacím nožem čtyřikrát řízl do předloktí. Následně zřejmě omdlel, pak se zvedl a odešel na chodbu. Zatímco mu zde správce budovy ošetřoval rány, vyhrožoval jednomu z přítomných referentů, že mu ublíží na zdraví a že jej zabije.
Přečinu pomluvy se měl Navrátil dopustit tím, se o dva dny později dostavil do redakce týdeníku Raport a požádal o otištění svojí verze incidentu. Uvedl, že byl ze strany ÚP poškozován a šikanován a při pořezání mu jeden z úředníků vedl ruku. Jeho výpověď byla otištěna. Tím, že zásahem šéfredaktora vyšel článek bez uvedení jmen, zůstal čin ve stádiu pokusu.
Nikdy bez křiku
Čtvrteční jednání probíhalo u soudu ve vzrušené atmosféře. Postarala se o ni televizní kamera i přítomnost dvouletého synka přítelkyně obžalovaného. Podle svědkyně bylo Návratilovi telefonicky přislíbeno vyplacení dávek, aby mohl jet k soudu (kvůli svým dvěma dětem) na Slovensko. Rovněž uvedla, že incident sledovala na chodbě ÚP a slyšela, jak Navrátil k jednomu z úředníků pronesl: „Kdybys byl se mnou v kriminále, pral bys mi ponožky.“ Celkem zbytečně byl na přání obžalovaného přizván i psycholog. Odkázal na písemný posudek, že Navrátil je duševně v pořádku.
K okolnostem, jak došlo k otištění Navrátilovy výpovědi v Raportu, promluvil šéfredaktor Pavel Sklenička. Navrátil podle něj nesouhlasil s tím, že v Raportu vyšel článek popisující jeho čin jako „demonstrativní sebevraždu“. Podle tiskového zákona mu bylo umožněno se v novinách vyjádřit. Stejná možnost byla nabídnuta i úředníkům úřadu práce, ti ji však nevyužili.
Vyslechnuta byla i ředitelka úřadu práce Jitka Ledvinová. Podle ní byl Navrátil problematickým klientem a jeho návštěvy se nikdy neobešly bez křiku a násilných incidentů. I ona ze strany Navrátila zaslechla vyhrůžku směrem k referentovi. Na její slova reagoval obžalovaný, že to byl naopak on, kdo byl úředníky šikanován vyžadováním dalších dokladů k vyplacení dávek.
Žádné hodnoty
Po výslechu ředitelky ÚP byl dán prostor k závěrečným řečem. Podle státního zástupce Jana Rampase k žádné šikaně ze strany úředníků nedocházelo. Naopak, svým jednáním spojeným s křikem a vyhrožováním se šikany dopouštěl on sám a úředníci z něj měli strach. Několikrát na něj volali i městskou policii. Státní zástupce poukázal i na kriminální minulost obžalovaného (jedenáctkrát soudně trestán za majetkovou trestnou činnost). „Jedná se osobu kriminálně závadovou, která se vyhýbá práci a nikdy žádné hodnoty nevytvářela,“ řekl mimo jiné Rampas.
S jeho slovy se v odůvodnění rozsudku ztotožnil i samosoudce Marcel Lehečka. Podle něj alternativní trest 300 hodin obecně prospěšných prací dává obžalovanému možnost prokázat, že o svá faktická či domnělá práva se dokáže nejen přihlásit, ale dokáže pro společnost také něco vykonat.
Obviněný Navrátil se chce proti verdiktu soudu odvolat. „Nesouhlasím s tím, že jsem vyhrožoval úřední osobě a že jsem se dopustil pomluvy. Souhlasím, že jsem se dopustil výtržnictví,“ říká odsouzený. Zatímco doposud se hájil sám, k odvolacímu soudu se chce dostavit s právním zástupcem.
Sláva Vaic