Jesenice neměla obavy, že by asistentovi nenašla práci
Vesnice o preventisty nestojí
RAKOVNICKO. Zatímco u veřejně prospěšných prací by většina vesnic, díky nutnosti údržby zeleně a veřejného prostranství, uživila i víc lidí, než kolik míst je jim z úřadu práce nabízeno, tak u asistentů prevence kriminality by hledala náplň jejich práce horko těžko. Proto je o preventisty na vesnicích minimální zájem, i když jejich financování funguje podobně jako u tradičních „vépépéček“, tudíž je jejich mzda dotovaná úřadem práce. A ne malou částkou. Úřad hradí obcím mzdu asistenta ve výši 15 tisíc korun včetně odvodů.
„Původně to byl projekt Ministerstva vnitra, kterým se snažilo pomoci rizikovým regionům, jako je Ústecko nebo Kladensko, snížit kriminalitu. Nyní se zavádí plošně. Funguje podobnou formou jako veřejně prospěšné práce. V první fázi jsme oslovili s nabídkou města. Rakovník a Jesenice projevily zájem, Strašecí nereagovalo. Obcím jsme nabídku celoplošně nerozesílali, ale zúčastnila jsem se jednání Svazku měst a obcí Rakovnicka, kde jsem starostům tuto možnost přiblížila. Zatím se nikdo neozval,“ říká ředitelka ÚP Rakovník Jitka Ledvinová.
Na rozdíl od zaměstnanců na VPP, které mohou starostové využít na jakoukoli práci při údržbě a obnově obcí, není možné asistenty úkolovat na všechny činnosti, s nimiž je potřeba pomoci. Jejich práce musí souviset s prevencí kriminality. Mohou zajišťovat bezpečnost na přechodech, dodržovat pořádek ve školách nebo na veřejných prostranstvích a při pravidelných obchůzkách po svém rajónu působit preventivně proti trestné činnosti. Jsou něco jako strážníci, ovšem bez možnosti pokutovat.
Jesenice má jednoho asistenta prevence kriminality a velmi si ho pochvaluje. „Pro nás je to velký přínos. Máme sice v obci státní policii, ale ta nám nemohla pomáhat například s asistencí na přechodech v ranních hodinách, kdy chodí děti do školy, nebo rozhánět před školami kroužky kuřáků. To všechno teď asistent zajišťuje a s pozitivním efektem,“ říká starosta Jesenice Jan Polák s tím, že opravdu neměli obavy, že by neměl v Jesenici co na práci.
„Vždycky se něco najde. Má pravidelné obchůzky po městě, takže nás upozorňuje na nepořádek a už několikrát přistihl někoho, že zastavil s autem a odhodil pytel s odpadem do obecního koše na odpadky. Teď o dušičkách zase chodil kontrolovat hřbitov. Také se nám ho podařilo zapojit i do sociální oblasti. Měli jsme tu případ, kdy paní, která žije sama se šesti dětmi, musela být s nejmladším z nich v nemocnici, tak náš asistent docházel pravidelně do rodiny kontrolovat, jestli všechno v pořádku zvládají,“ vysvětluje Jan Polák. Město si kandidáta na asistenta vybralo samo ze seznamu, který mu dal k dispozici úřad práce. Chtělo někoho, kdo je spolehlivý a svědomitý.
Právě to, že ne vždy se podaří sehnat člověka, který je pro obec opravdu přínosem, některé starosty od možnosti zřízení místa preventisty odrazuje. „Upřímně nemáme moc dobré zkušenosti ani s nezaměstnanými na VPP. Ne, že by mezi nimi nebyli lidé, kteří chtějí pracovat, ale u většiny to spíš dopadá tak, že po týdnu přinesou neschopenku, nebo místo práce raději sedí a nic nedělají. Co se týče preventistů, tak u nás by stejně hlavní problémy nevyřešil. Nedonutil by řidiče, aby jezdili přes obec předepsanou padesátkou. Maximálně by mohl pomáhat u přechodů nebo kontrolovat, zda pejskaři uklízejí po psech, ale kvůli tomu by nestálo za to zřizovat pracovní místo. Klasickou zlodějinu jsme tu neměli dva roky,“ říká Ivan Fides, starosta Hořoviček.
Ani mnohem větší Čistá si nemyslí, že by měla pro preventistu uplatnění. „V obci žádné problémy, které bychom museli touto formou řešit, nemáme. Prevence funguje na škole a plně to dostačuje,“ říká čistecká starostka Blanka Čebišová. V Lubné by možná o zřízení místa i uvažovali, ale museli by znát konkrétní podmínky. „Informaci, že něco takového lze, jsme nedostali, takže nemůžu říct, jestli bychom o asistenta měli zájem a jestli by mohl být pro naši obec přínosem. Hodně by záleželo na financích a také náplni činnosti. Sám si dovedu představit, že by pomáhal u nebezpečného přechodu. Odpadla by tím povinnost učitelům, kteří u přechodu na děti dohlížejí,“ říká lubenský starosta Pavel Soukup.
Markéta Hartlová