Po 73 letech viděla Rakonu
RAKOVNÍK. Setkání jako z romantického filmu se uskutečnilo minulé v úterý v Rakoně. Po třiasedmdesáti letech se mohla paní Dagmar Rydlová-Ottová podívat do míst, které viděla naposledy jako desetiletá holčička. Společně s vedením společnosti Procter& Gamle si prohlédla továrnu, kterou před 140 lety zakládal její dědeček František Otta. Setkání pomohl uspořádat místostarosta města Rakovníka Miroslav Samaš.
„Letos v létě jsem se sešel s paní Dagmar Rydlovou-Ottovou, když navštívila Rakovník. Pozval jsem ji na oběd a povídali jsme si o všem možném. Bydlí v Torontu a do Čech se pravidelně vrací za rodinou, která žije v Praze, ale pokaždé si najde čas i na Rakovník. Tentokrát přijela na dušičky a v pondělí se za mnou zastavila na radnici. Byla se před tím podívat v muzeu na výstavě ke 140. výročí založení Ottova závodu. Byla z výstavy nadšená a děkovala za to, že si město i Procter & Gamble toto výročí připomíná. Ocenila i články v Radnici i v Raportu, jehož tři výtisky se sérií článků jsem jí předal. A jak jsme si povídali, tak jsem se zeptal, kdy byla naposledy v továrně. A ona mi odpověděla, že to jí bylo deset let,“ popisuje Miroslav Samaš.
Hned jak to uslyšel, zvedl telefon, zavolal tiskovou mluvčí Rakony a požádal ji, zda by bylo možné domluvit pro paní Rydlovou návštěvu a prohlídku továrny. Reakce byla velmi vstřícná. „Hned druhý den jsme mohli přijet do továrny, kde byla mile přivítána panem Michalem Holečkem a panem ředitelem Aly Wahdanem. Byla jí odprezentována připravovaná publikace, která bude vytištěna ke 140 rokům od vzniku továrny, a ve finále jí bylo umožněno projít se v provozu. Pak jsme měli možnost chvíli posedět, popovídat si a vznikly i nějaké milé fotografie. Paní Rydlová říkala, že to byl pro ni krásný zážitek. Byla ráda, že se mohla do továrny ještě jednou podívat. Říkala, že už ani nevěřila, že by to mohla ještě někdy vidět. V Čechách bude až do 21. listopadu, takže společnost Procter & Gamble pro ni připravuje nějaký dárek, který ji do odletu předá,“ prozrazuje místostarosta.
Pavel Sklenička