Olešné se možná vyplatí nevyužít na rozšíření čistírny dotaci
Kapacita ČOV nebude brzy stačit
OLEŠNÁ. Díky stavebním parcelám i velkému zájmu o starší domy roste Olešné počet obyvatel. Navíc rozsah lokality, kde je možné stavět, dává tušit, že se tento trend v příštích letech hned tak nezastaví. Proto musí obec začít řešit kapacitu čistírny odpadních vod.
„S výstavbou kanalizačního a vodovodního řadu jsme začali v roce 2001. O tři roky později se kanalizace kolaudovala. Tehdy se stavěla na 600 ekvivalentních obyvatel, protože v obci žilo 450 až 500 obyvatel. Nebylo možné postavit čistírnu s větší kapacitou. Pokud by byla předimenzovaná, nemohla by technologie dobře fungovat. Šest set ekvivalentních obyvatel tehdy bylo možné maximum,“ říká starosta Jiří Lengyel. Jenže během následujících deseti let narostl Olešné počet obyvatel na 555 a kapacita čistírny nebude brzy dostačovat.
„Nátok na čističku bude brzy na hraně schopnosti technologie splaškové vody přečistit. Vzhledem k tomu, že se u nás očekává větší výstavba rodinných domů, je nevyhnutelné kapacitu navýšit. Nechali jsme si zpracovat studii, abychom našli nejvhodnější způsob, jak toho docílit, a na základě jejího výsledku teď probíhá zadání projektové dokumentace,“ říká starosta.
Projektant ve studii zvolil jako nejlepší řešení rozšířit ČOV přístavbou a přidáním dosazovacích nádrží. Po navýšení bude kapacita dosahovat 1000 ekvivalentních obyvatel, což by mělo Olešné na delší čas postačovat. „S pozemkem, který pro přístavbu potřebujeme, není žádný problém. Je v majetku obce. Jediným problémem jsou finance. Náklady se pohybují mezi třemi až pěti miliony korun. Jen projekt bude stát 250 tisíc korun. Jeho zpracovatele budeme teprve vybírat,“ přibližuje Jiří Lengyel.
Olešná se zřejmě pokusí získat na rozšíření čistírny dotaci. Vhodné dotační tituly na ni jsou. „Zrovna pro letošek je vhodná výzva, ale tu nestihneme, budeme muset počkat na některou z příštích výzev. Případně budeme rozšíření financovat jen z vlastních prostředků,“ říká starosta. I to je alternativa, která by se mohla s ohledem na další provoz ČOV vyplatit. Olešná je totiž členem Vodohospodářského sdružení obcí Rakovnicka (VSOR) a nyní už nastala doba, kdy by mohla kanalizaci a ČOV vložit do majetku VSORu, což by pro obec znamenalo, že by neměla s jejím provozem prakticky žádné náklady. Jestliže ale získá na rozšíření čističky dotaci, bude ji muset mít ve vlastnictví ještě dalších pět let.
„Roční provoz čistírny vychází na zhruba 450 až 500 tisíc korun. Kanalizaci nám provozuje Ravos a měsíčně nám od něj chodí faktura v průměru na 40 tisíc korun. Kdybychom získali dotaci, museli bychom i nadále být majitelem čistírny, což by pro nás na dalších pět let znamenalo náklady téměř 2,5 milionu. Kdybychom tedy udělali rozšíření ČOV ze svého a vložili ji do majetku VSORu, tak se těmto nákladům vyhneme. Uvidíme, až budeme mít vše na papíře a projektant vypracuje kalkulaci, jestli by se nevyplatilo to zkusit. Jestli bychom to případně ze svých peněz nezvládli. Jenže na druhou stranu pět milionů je hodně peněz. Obec má roční rozpočet 4,5 milionu korun,“ vysvětluje Jiří Lengyel.
Markéta Hartlová