Mucha na sebe upozornila i klipem k písni Ježíš, kde hlavní roli ztvárnil herec Marek Daniel. Nutno vidět.
Z davu vždycky vozili kvalitu, tentokrát jí bylo na festival
Co nezbourala Mucha, dorazil Kabaret
RAKOVNÍK. Alternativa 2015. Tak prosté jméno dali rakovničtí zástupci alternativní scény z kapely Z davu svému malému, domovskému festivalu nepopulární hudby. Za celou jedenadvacetiletou existenci už si tato pořadatelská kapela potykala s takovými jmény, jako jsou Znouzectnost, Zuby Nehty nebo Ty syčáci a na jednom z následujících koncertů ji čekají v pražském klubu Už jsme doma. Není tedy divu, že si páteční festival v Domě osvěty nenechaly ujít téměř dvě stovky návštěvníků. Očekávali, jako obvykle, kvalitu a té se jim dostalo měrou vrchovatou.
Vítala je neméně ostřílená elektronická Zima Marka Bradáče, která zastupovala druhou část domácího mančaftu. Další kapelou, která by se ale s tím, jaké večer nabíral grády, dala označit spíše za další z předkapel, byli multižánroví Točílas z dalekého Ústí nad Labem s rakovnickým Honzou Fuchsem na basu. Po setu domácích Z davu, během kterého převzal jeden z frontmanů Jan Švácha dárek a gratulace k padesátým narozeninám, už přebrala žezlo Mucha. Svou hudbou, označovanou jako feministický punk, celý Dům osvěty doslova zbourala. Co tón, to recese, co slovo, to sarkasmus, co pohled, to ironie. A k tomu mocná dávka punkové energie. „Tady je to krásný, miluju kulturní centra,“ neodpustila si Nikola Muchová, hlavní protagonistka skupiny, ironickou poznámku na úvod. Pak už přicházely její „antihity“ jako Heil Hipster, Erik, Nepojedeš nikam, Bére nebo diváky vyprošovaná Nikolo, Nikolo, při které si celý Osvěťák radostně zaburácel slova „je mi blbě“. Podobně se burácelo i při známější písni Ježíš s ještě ostřejším a geniálním, i když zdánlivě jednoduchým ale nepublikovatelným textem. Mucha je zvláštní zjev. Během jejích koncertů se člověk musí smát od začátku do konce a přemýšlet, co ta holka myslí vážně a co je jen pěkně nabroušená recese, jíž je Nikola mistryní.
Večer uzavíral kolem druhé hodiny ranní anonymní undergroundový Kabaret Dr. Caligariho. Co nezbourala Mucha, to Kabaret dokonal. Bohužel šlo jen o poslední malé úlomky, neboť většina návštěvníků se rozutekla, jakmile dala Mucha kytaru do futrálu. I tolik ochuzenému počtu posluchačů ale Kabaret zahrál tak, jako by hrál pro plný sál. Možná to bylo proto, že šlo o poslední přehrávku koncertního programu Chopinovo vzkříšení. „Nový příběh, který chystáme, ponese název Hry pro Marii. Částečnou inspirací je tvorba Bohuslava Martinů, jak samotný název napovídá. Příběh bude vlastně předvojem Chopinova vzkříšení a měl by například vysvětlit, kde se ve Vzkříšení vzalo mrtvé tělo Marie,“ poodkryl budoucí plány Albert Caligari, hlavní figura anonymního uskupení. Celý „gesamtkunstwerk“ skupiny bohužel v Domě osvěty nevyzněl tak, jak by si zasloužil. Přesto se k nám prý rádi vrátí. „K Rakovníku mají jistí členové Kabaretu blízký vztah, jelikož v nedalekých Všetatech vzniklo pár prvotních nápadů ke Hrám pro Marii,“ vysvětlil Albert. Příště si Kabaret Dr. Caligariho nenechte ujít.
Bára Vondrášková