Bezbariérový přístup do spořitelny.
Nechtěná dominanta náměstí
RAKOVNÍK. Výběrčí budka v zákostelí je proti němu fešanda! V žebříčku šrámů na vzhledu Husova náměstí kovové monstrum podél budovy České spořitelny jednoznačně vede. Má sice bohulibé využití, neboť bude sloužit jako bezbariérový vstup do budovy pro vozíčkáře nebo maminky s kočárky, nicméně provedení stavby se stalo nejčastěji skloňovaným tématem minulého týdne. Nejčastěji padají otázky, jak mohli stavbu v historické části města povolit památkáři a co o stavbě vědělo vedení města.
„Na stavební úpravy objektu a přístavbu rampy pro bezbariérový přístup bylo stavebním úřadem vydáno rozhodnutí o umístění stavby a stavební povolení. Součástí spisového materiálu je také závazné stanovisko dotčeného orgánu na úseku státní památkové péče, dle kterého je umístění rampy přípustné bez stanovení dalších podmínek. Vzhledem k tomu, že část rampy je umísťována z části na pozemku, který je ve vlastnictví města, předložil stavebník smlouvu o budoucí smlouvě, jejímž předmětem je umístění, provozování a údržba rampy. Tato smlouva byla schválena na jednání rady města 3. 12. 2014. Město Rakovník bylo také účastníkem stavebního řízení, a proto jak oznámení o zahájení řízení, tak také předmětné rozhodnutí byly projednány v radě města 21. 1. 2015 bez námitek. Rozhodnutí bylo projednáno v radě 4. 3. 2015, rovněž bez námitek. Závěrem stavební úřad upozorňuje na vyhlášku o obecných technických požadavcích zabezpečujících bezbariérové užívání staveb, podle které musí stavby občanského vybavení umožňovat užívání osobami s omezenou schopností pohybu, přičemž u dokončených staveb se vyhláška uplatňuje také. Pokud by tedy nebylo vyřešeno, evidoval by naopak úřad stížnosti, proč toto zajištěno nebylo,“ vysvětluje vedoucí odboru výstavby František Staněk.
A jak stavbu hodnotí starosta města? „Stavba se mi značně nelíbí. Stala se nechtěnou dominantou této části náměstí. Zjistil jsem, že stavební povolení na stavbu získala Česká spořitelna ještě v době, kdy byla vlastníkem objektu, který následně odprodala. Protože se s tímto stavem nehodláme smířit, vyvolali jsme na úterý 20. října jednání s Českou spořitelnou i s majitelem objektu a budeme se snažit stav věci změnit,“ uvedl na náš dotaz starosta města Pavel Jenšovský. Na otázku, co říká postupu památkářů, uvedl, že na papíře stavba nemusela vypadat tak jako ve skutečnosti.
„Věc je složitější. Stavebníkovi je třeba umožnit zajistit bezbariérový přístup do budovy. Výsledné řešení je věcí architekta. Výkresy, které jsme měli k dispozici, nebyly v rozporu s památkovou péčí. Řešení je technicistní, navíc je potřeba si uvědomit, že se jedná o novostavbu z 80. let, nikoli o památkový objekt, na který by bylo nahlíženo mnohem přísněji,“ říká Eva Volfová z Národního památkového ústavu.
Pavel Sklenička