Radek Křižanovský
Radek Křižanovský: „Festival je dobrou investicí.“
Příští HR uspořádá Open Guitar
RAKOVNÍK. Nedělním koncertem Karlovarského symfonického orchestru vyvrcholil festival Heroldův Rakovník (HR). Krátce před jeho zahájením jsme duchovního otce a organizátora festivalu Radka Křižanovského požádali o bilanci letošního ročníku.
Prvního koncertu jste se s Kvartetem Apollon zúčastnil i jako interpret. Teď čekáme na závěrečný koncert. Máte už nějakou zpětnou vazbu, jak letošní festival vnímají diváci?
Slyšel jsem, že hned první koncert se líbil. (smích) Ale vážně. Mám velice pozitivní ohlasy na vystoupení mladého Felixe Slováčka (klarinet) s klavíristou Grochovkým. Podobně byl vnímán i koncert čínsko-americké houslistky Jasmine Lin s klavíristou Richardem Knížkem.
Na dnešní koncert se těším. Řadu lidí z orchestru znám osobně. Navíc prostory, kde se koncert uskuteční, jsou nádherné, zrovna tak repertoár.
Heroldův Rakovník již vychoval početnou diváckou klientelu. Ti mají tendenci porovnávat s minulými ročníky.
Netroufám si hodnotit, jestli byl letošní ročník výrazně horší nebo lepší než předchozí. Vždycky se snažím oslovovat interprety, kteří jsou finančně únosní pro náš projekt a současně o nich vím, že jsou dobří. Většinu z nich jsem osobně slyšel nebo s nimi spolupracoval. Často dávám i na doporučení svých kolegů.
Většina interpretů účinkovala v Rakovníku poprvé?
O klavíristovi Reinhardovi Seehaferovi, který vystoupil s Apollonem, vím, že v Rakovníku a potažmo v Čechách účinkoval vůbec poprvé. Jeho klavírní kvintet, který jsme pro HR nastudovali, byl českou premiérou. S Appolonem vystoupil v Rakovníku i italský klarinetista Claudio Mansutti. Dnes ho uslyšíte s Karlovarským symfonickým orchestrem.
Dokážete posoudit úskalí dnešního koncertu, který se odehrává v kostele?
Úskalí může být v tom, že v duchovních prostorách bude orchestr hrát ryze světskou muziku. Pokud budeme příští rok takový koncert koncipovat, tak se budu snažit panu vikáři vyjít vstříc v tom, že repertoár bude ryze duchovní.
Akustika kostela je nezaměnitelná. Dokážete jako houslista s bohatými zkušenostmi odhadnout, v čem je pro muzikanty záludná?
Zažil jsem tu jen komorní orchestr a sám se nechám překvapit, jak to s poslechem dopadne. Symfonický orchestr jsme měli už v KC a tam je pro klasickou hudbu akustika dost suchá a neinspirativní. V kostele mně akustika připadá naprosto ideální. Samozřejmě záleží i jak se k tomu postaví dirigent a jak budou hrát muzikanti.
Jakou měl letošní HR diváckou účast?
Moji rodiče chodí poctivě na všechny koncerty. Od nich vím, že všechny byly plné. Mám z toho velkou radost, protože za dvanáct let, co HR společně s Rabasovou galérií pořádáme, se organizačnímu týmu podařilo naučit lidi chodit i na jiné koncerty vážné hudby. Rád bych zdůraznil, že většina lidí v organizačním týmu věc dělá z čirého nadšení.
Specialitou festivalu je, že vstupné je zdarma. Komu za to vděčíme?
Rozpočet festivalu je přes 300 tisíc. Finančně se na něm podílí město Rakovník, ministerstvo kultury a Středočeský kraj, kde prostředky plynou z fondu hejtmana. Máme i početné sponzory.
Mají donátoři k festivalu vstřícný stav, nebo vám s léty prostředky krátí?
Krátí všichni, protože peněz není nazbyt a žadatelů je hodně. Hodně záleží na tom, jak jsme schopni je přesvědčit, že náš festival je opravdu dobrou investicí.
Jak na festival nahlíží jeho čestný předseda – starosta Rakovníka Pavel Jenšovský?
Z jednání, které jsem u starosty absolvoval s ředitelem Rabasovy galerie Václavem Zoubkem, mám ten nejlepší pocit. Starosta přislíbil, že festival podpoří v příštím roce. V jaké výši, to záleží i na množství prostředků na kulturu.
Doslechl jsem se, že příští rok festival zastřeší jiná značka?
HR pořádalo občanské sdružení Česká kultura, kterého jsem byl členem, což už nejsem. Domluvili jsem se proto s předsedou sdružení Open guitar Vilémem Žákem, že od příštího ročníku festival uspořádáme společně s tímto sdružením.
Sláva Vaic