Foto

Antonín Čihák pózuje u svého díla.

 

Zábradlí pro unikátní Trojský most vyrobila firma TSC Metal

Tunel Blanka má i rakovnickou stopu

RAKOVNÍK. Po dlouhých peripetiích a komplikacích se v sobotu konečně dočkal slavnostního otevření pražský tunel Blanka. Na obřím díle, které je nejdelším městským tunelem v Evropě, zanechal svou stopu i Rakovník. Tedy lépe řečeno rakovnická firma TSC Metal, která byla dodavatelem železných dílů pro konstrukci Trojského mostu nad Vltavou.

„Získat takovou zakázku, není snadné. Člověk musí ukázat, že něco zná a dokáže. V rámci stavebního díla Blanka se rozšířilo metro, postavil Trojský most a pak tunelový komplex tří samostatných tunelů. Nejdříve jsme dělali kabelové systémy do metra. Tedy systémy na úchyt kabelů, které jsou po obvodu klenby. Držáků bylo asi 600 tisíc kusů. A protože s námi byli spokojeni, požádali nás, abychom zkusili vyrobit i zábradlí pro Trojský most. Udělali jsme jim vzorky a když je viděli, už jsme byli jejich,“ říká Antonín Čihák, který je zakladatelem firmy TSC Metal. V současnosti už ji vlastní jeho synové.

Autory návrhu Trojského mostu jsou architekti Jiří Petrák, Ladislav Šašek, Roman Koucký a Libor Kábrt. I oni prý byli ve finále mile překvapeni, že zábradlí někdo dokázal vyrobit. „Architekti most navrhli a pak čekali, jestli bude někdo schopen jejich představu naplnit. Byli jsme jediní, kdo si dokázal s technologií zábradlí poradit. Vypadá to, že to nic není, ale musíte si uvědomit, že dílů je 504 a všechny musejí být stejné. A tvar není rádius, ale křivka. Tloušťka plechu je 5 mm a pokud to zjednoduším, tak musí být opravdu hladce kulatý, ne nijak varhánkovitý,“ vysvětluje Antonín Čihák.

Foto

Trojský most.

 

Všechny ohyby se musely po výrobě kontrolovat laserem, zda jsou přesné. Zakázkou se Antonín Čihák zabýval tři čtvrtě roku. Byl kvůli ní i v Německu u firmy, jež dodává stroje, které se při výrobě dílů používaly. Jeden železný díl zábradlí váží 220 kg. Vyráběly se v TOSu a odtud vozily do Berouna, kde se kompletovaly a vozily na stavbu.

„Dalo dosti práce, než se dílo podařilo. Na výsledek jsem pyšný. Pro mě osobně je to moje poslední prestižní práce, takové razítko, že končím. Samozřejmě, že pracovat budu dál, připravuji technické výkresy ve 3D a podobně, ale tohle je moje poslední velké dílo, už jsem důchodce,“ říká Antonín Čihák. Trojský most je unikátní. Je jedním z nejplošších oblouků na světě, takže se dá očekávat, že se zapíše mezi významná díla současné architektury. Technickým unikátem je díky nízkému vzepětí oblouku a subtilní konstrukci bez opory pilířů umístěných v řece. Most měří 262 metry, je široký úctyhodných 36 metrů a celková výška nosné konstrukce je 34 m nad maximální plavební hladinou Vltavy. Je určený pro automobily a tramvaje.

Markéta Hartlová

« Zpět