Jsme školní jídelna, ne restaurace
RAKOVNÍK. Převedení školní jídelny 1. ZŠ Rakovník od společnosti Scolarest pod městskou příspěvkovou organizaci vzbuzovalo bouřlivé diskuze hned od zveřejnění záměru. Proto jsme se do jídelny zašli podívat po až po14 dnech od jejího otevření. Faktem je, že v tu dobu zde ještě nebyli „cizí strávníci“, jak nový ředitel jídelny Jiří Kremer nazývá občany, kteří sem chodili na obědy z ulice. „Ti budou mít možnost docházet na obědy od 1. října,“ vysvětluje provozní Monika Slachová.
V době naší návštěvy jsme zde zastihli tři skupinky studentů čtyřletého Gymnázia Z. Wintra. „Můžu srovnávat současný i bývalý stav, protože jsem chodil na 2. ZŠ a chodil jsem sem na obědy, když jídelnu provozoval Scolarest,“ říká student Petr Řezáč. „Dobré nyní je, že co si objednáme, to dostaneme. Dříve se stávalo, že třeba nezbylo jídlo, které jsme chtěli. Podle mě se teď také neplýtvá jídlem, protože se navaří jen tolik, kolik je potřeba. To, že si musím obědy objednat den dopředu do 14 hodin, je na zvyku. Nevýhodou je, že když třeba druhý den budu nemocný, tak si oběd už nemůžu odhlásit a propadá.“
„Jídla je dost, je dobré a vybrat si můžeme ze tří druhů. Obědy si objednáváme přes internet. Každý má svůj čip. Když si jídlo zapomeneme objednat, tak máme smůlu,“ doplňují studentky Aneta Šilhavá, Monika Lavičková a Markéta Michalcová.
Podle nich už není možnost si dokoupit za hotové saláty nebo kompot nebo jiné doplňkové potraviny, jako tomu bylo u Scolarestu.
Přecházím ke stolu, kde obědvá učitel GZW Vladimír Hůla. „Já jsem tu spokojený. Rozdíl v kvalitě i množství jídla není žádný. Systém objednávání den dopředu je ale nepříjemný, ten, který měl Scolarest, mi plně vyhovoval.“
„Stravování dřív a nyní nelze srovnávat. Scolarest tu měl restaurační provoz, my jsme školní jídelna. Je tu objednávkový systém do 14 hodin den dopředu. Každý strávník má svůj účet a oběd si objednává buď přes internet, nebo na terminálu přímo v jídelně. Čipne si a kuchařkám to ukáže, do jaké skupiny patří a podle toho mu vydají porci, na jakou má nárok. To není náš výmysl, ale určuje to stát,“ popisuje ředitel jídelny Jiří Kremer. „Bylo by dobré, kdyby školy mezi sebou zkoordinovaly časy, aby se v jídelně zbytečně netvořily dlouhé fronty.“
Hygienické předpisy značně mění oproti minulosti pohyb strávníků, jejich doprovodu a způsob výdeje jídel. Rodiče už nemají do jídelny přístup a musí čekat venku. „Nikde s dětmi nechodí, ani na 3. ZŠ, ani ve školkách, tak proč by měli chodit sem? Hodně maminek si myslí, že děti nic neumějí. Včera jsem tady zrovna řešil případ dítěte ze 3. třídy, kterému chtěla maminka odnést tác s jídlem ke stolu. Řekl jsem jí, že to dítě zvládne samo,“ popisuje ředitel. Cizí strávníci budou moci chodit na obědy jen mezi 10.30 a 11. hodinou. Dostanou jídlo na talíř, a pokud si ho budou chtít odnést v kastrůlcích domů, sami si ho musí z talíře přesypat. „Z hygienických důvodů se nesmějí kastrůlky přendávat přes výdejní pulty. Taková jsme dostali hygienická nařízení a ta musíme dodržovat,“ vysvětluje Jiří Kremer. „Město chce, abychom vařili i pro cizí strávníky, ale tato jídelna je prioritně určena pro školy. To je pro nás to nejdůležitější.“
Ředitel slibuje, že postupně bude řešit i zeleninový a ovocný pult. Musí se ale najít způsob, jak budou zájemci tyto nadstandardní potraviny hradit.
Tomáš Bednařík