Podobě jako lidé, strádají horkem a suchem i zvířata
Zdroje pitné vody nebyly ohroženy
RAKOVNICKO. Dlouhotrvající sucho, jež zasáhlo na počátku srpna nejen Rakovnicko, ale i celou republiku, nejvíce potrápilo zemědělce a hasiče, kterým rapidně narostl počet výjezdů k požárům. Vodohospodáři nakonec nemuseli bít na poplach, i když vody z potoků a řek nebezpečně ubylo. Hlavní zdroje pitné vody ohroženy nebyly.
Společnost Ravos, která je hlavním dodavatelem pitné vody na Rakovnicku průběžně monitorovala stavy jednotlivých vodních zdrojů, tedy úrovně hladiny podzemních vod a jejich vydatnost. „Na žádném ze zdrojů jsme nezaznamenali výrazné snížení vydatnosti. Současně nedocházelo k překračování povolených množství odběrů vody. Množství odběrů z jímacího území Rakovnického potoka je dokonce nižší než v loňském roce, jelikož došlo k poklesu odběrů průmyslovými podniky,“ říká Veronika Marešová, jednatelka Ravosu.
Jímací území Rakovnického potoka je hlavním zdrojem podzemní vody pro Rakovník a skupinové vodovody Rakovník jih a Rakovník sever. Jedná se o soustavu hlubinných vrtů, z nichž zhruba polovina je čerpána kontinuálně a zbývající jsou do systému připojovány podle potřeby. „Žádné zhoršení kvality vody ve zdrojích z důvodu klimatických podmínek jsme v námi provozovaných lokalitách nezaznamenali,“ přibližuje jednatelka. Ve dvou horkých týdnech Ravosu několikanásobně vzrostla poptávka po dodávce pitné vody cisternami. „Zejména ze strany soukromých osob, které potřebovaly doplnit vodu do studní,“ dodává Veronika Marešová.
Sucho, jak už jsme zmínili, postihlo i zemědělce a všechny ostatní, kteří mají co do činění s přírodou. Pochopitelně člověk si může v horku najít chladivý stín, hůře jsou však na tom některá zvířata. „U hospodářských zvířat je to stejné jako u lidí. Když je vedro, více pijí a méně žerou. U krav nám prudce klesla dojivost a u prasnic přírůstky,“ upozorňuje šéf živočišné výroby na školním statku Bulovna Pavel Topka. Podle něj je to dáno teplotami, které ve stájích i při maximálním větrání dosahují až 40 stupňů. „To samozřejmě není nic příjemného ani pro ošetřovatele, kteří se o dobytek starají. Vedro se kupodivu neprojevilo na dojivosti našich koz. V relativně dobré kondici jsou i koně, kterým jsme změnili režim a do výběhů chodí brzy ráno a odpolední vedra už přečkávají v chladivém stínu stáje,“ doplňuje Topka.
Byť by se mohlo zdát, že ryb v potoce se vysoké teploty tolik nedotknou, opak je pravdou. Třetí srpnovou sobotu, kdy teploty dosahovaly maxima, jsme zaznamenali pohyb rybářů i na Rakovnickém potoce před úřadem práce. „V místě mezi městským bazénem a Asuánem (jez u SK) je teď málo vody a tloušti a bílé ryby tu strádají. Asi 80 kilo jsme jich pochytali a odvezli na Berounku, kde jim bude líp,“ uvedl hospodář rakovnické rybářské organizace Petr Rec.
Odchyt probíhá pomocí agregátu, kdy je ryba lehce omráčena elektrickým výbojem a vyloví se podběrákem. Kvůli horkům podle hospodáře zatím nezaznamenali žádný úhyn na chovných ani na sportovních rybnících. „Ryby samozřejmě ve vedru rybářům neberou. Z Berounky mám zprávy, že chytat se dá buď časně ráno nebo až večer. Přes den můžete rybám házet zlatá vejce a nezabere ani plotička,“ dodal Rec.
Markéta Hartlová a Sláva Vaic