Replika směrovek ze srpna 1968 na Husově náměstí.
Směrovky pro „Ivany“
RAKOVNÍK. V pátek ráno si mohli občané, pohybující se v západní části Husova náměstí v Rakovníku, všimnout na sloupu elektrického osvětlení pěti modrých směrovek s nápisy: Moskva 2136 km, Warszawa 685 km, Sofia 1385 km, Budapest 643 km a Berlin 338 km. Směrovky byly otočené tak, že kdybyste podle nich jeli, nikdy byste do označených měst nedorazili.
„V pátek 21. srpna jsme si připomněli 47. výročí okupace Československa vojsky pěti armád Varšavské smlouvy. Proto jsme se rozhodli umístit na Husovo náměstí v Rakovníku repliku ukazatelů namířených špatným směrem, připomínající tehdejší události,“ vysvětluje Jan Mudra, který se na instalaci ukazatelů v noci z 20. na 21. srpna, přesně v době, kdy před 47 lety vojska překročila hranice našeho státu, podílel. Ihned ale dodal, že autorem nápadu byl Jan „Dooky“ Cafourek.
„S kamarádem Tomášem Picardem jsme našli staré fotografie z roku 1968 a na nich i jednu, kde byl vyfocený rozcestník se směrovkami. Rozhodli jsme se, že dnešní generaci srpnové události připomeneme tím, že vytvoříme repliku rozcestníku a webové stránky, na které umístíme všechny fotky a vysvětlující text. Tomáš zpracoval historickou část a já tu technickou,“ říká Dooky a připojuje text, který se na stránkách objevil. „21. srpen 2015 je dnem, kdy si připomínáme překročení hranic Československa vojáky Varšavské smlouvy, kteří měli zastavit započaté reformy vedoucí k demokratizaci společnosti. Řada obyvatel se s přítomností nezvaných vojsk nesmířila a snažila se jejich pobyt znepříjemnit. V českých a slovenských městech se objevovaly nápisy a plakáty proti okupaci, mizely ukazatele směrů nebo se naopak umisťovaly ukazatele, které posílaly okupanty jiným směrem.“
Jan „Dooky“ Cafourek požádal o spolupráci Jana Mudru, o němž věděl, že se snaží oživovat v Rakovníku veřejný prostor. „Oslovil jsem pana starostu Jenšovského, kterému se nápad líbil a souhlasil s ním. Pan místostarosta Samaš nejprve namítal, že ukazatele jsou umístěny špatně, že Moskva ukazuje na Benátky, ale po vysvětlení, že záměrně nejde o geografickou správnost, ale o historickou věrnost, s umístěním směrovek souhlasil,“ doplnil Jan Mudra.
Zajímavostí je, že na sloupu je umístěn QR kód. Když na něj zamíříte „chytrý“ telefon, najde stránky, kde jsou k dispozici veškeré informace.
Tomáš Bednařík