Teplotní rekordy, zákaz rozdělávání ohňů, šetření vodou
Vedra přinášejí problémy
RAKOVNICKO. Extrémní vedra, která udeřila na Česko minulý týden, přinesla problémy hned v několika rovinách. Radost z něj neměli vodohospodáři, zemědělci, zdravotníci, ale ani většina lidí.
„Ve středu 22. července jsem naměřil na své stanici v Roztokách teplotní rekord. Od začátku měření 1. 9. 2011 dosáhla teplota nejvyšší hodnoty 39,1 °C v 19.05 hodin. Za uvedené období bylo 79 dní s teplotou nad 30 °C. A co 22. 7. 2015 naměřily profesionální stanice ČHMÚ? Maximální teplota byla v Dobřichovicích 37,7 °C. Tam také padl 20. 8. 2012 absolutní teplotní rekord 40,4 °C, nejvyšší vůbec naměřená teplota v ČR,“ uvádí mluvčí ČHMÚ Petr Dvořák.
Berounka klesá
„Dlouhotrvající sucho se podepsalo i na stavu vody v řece Berounce. Stav sucha trvá od letošního února a stále se prohlubuje. Je to dáno také tím, že byla mírná zima, takže sluneční energie se namísto tání sněhu spotřebovávala na vysušování půdy, a také chybí voda z roztátého sněhu. K tomu se přičítá nedostatek srážek, který trvá už od začátku roku, a teď v letních dnech také vlny veder, které vedou k dalšímu zhoršování hydrologické situace. Na Berounce se situace blíží k hranici sucha. V současné době je už více než polovina řek v ČR pod touto hranicí, Berounka se drží z posledních sil. Na vodoměrné stanici ve Zbečně je sucho definováno výškou hladiny 125 cm, aktuálně je tam stav kolem 136 cm a hladina pozvolna klesá,“ konstatuje Petr Dvořák. Situaci by napomohl několikadenní trvalý mírný déšť, ten však zatím podle předpovědi ČHMÚ během příštích několika dnů nepřijde. Budou se vyskytovat jednotlivé přeháňky, ty však mají tu vlastnost, že vyprší svoji vodu na malém, omezeném území, takže problém sucha ve větší krajině neřeší.
Za táborák 25 tisíc
Na aktuální situaci zareagoval Středočeský kraj, který vyhlásil ve středu 22. 7. plošný zákaz rozdělávání ohňů na území regionu a zároveň vyzval k maximální hospodárnosti při používání vodních zdrojů určených pro hašení požárů. „Každé poručení zákazu bude posuzováno jako přestupek a správní delikt. Viníkovi v případě závažnějších provinění hrozí ve správním řízení pokuta až 25 000 korun, v případě osob podnikajících a právnických pak až do výše půl milionu korun,“ uvedl středočeský hejtman Miloš Petera.
Sanitky mají manévry
Napilno měli i zdravotníci. Podle mluvčí Středočeské záchranné služby Petry Effenbergerové zaznamenali záchranáři zhruba o 20 % výjezdů více oproti standardu. Hlavními příčinami výjezdů byly kolapsové stavy, dušnost, vysoký krevní tlak a bolesti na hrudi. Nejohroženějšími skupinami byli senioři a malé děti, a také lidé s oslabeným imunitním systémem. „Zejména u starších lidí jsme zjistili, že jsou dehydrovaní. Je nutné, aby v takto extrémních teplotách byl běžný pitný režim posílen. Jinak se problémům vystavují i zdraví lidé,“ radí Petra Effenbergerová.
Na interně standard
Interna Masarykovy nemocnice v Rakovníku však nijak dramatický nárůst pacientů nezaznamenala. Podle primářky Evy Mandákové v těchto extrémních dnech lidé, kteří by mohli být vedry ohroženi, příliš nevycházejí a poslouchají rad lékařů. „Přijali jsme běžný počet pacientů, jako v jiném období, jiné jsme ošetřili ambulantně,“ říká paní primářka a doplňuje, že vzhledem k omezenému provozu oddělení vozí pacienty záchranná sužba i do jiných nemocnic.
Tomáš Bednařík