Foto

K vidění byly lilie od čtrnácti vystavovatelů.

 

Horka výstavu lilií zachránila

RAKOVNÍK. Nebýt vlny veder, která provázela začátek prázdnin, konala by se v Rabasově galerii místo tradiční výstavy lilií všeobecná výstava květin. „Kdyby horka nepřišla, neměli bychom tu dnes co vystavovat. Tím, že bylo dlouho chladno, lilie vůbec nerostly a nekvetly. Ještě před deseti dny to bylo hodně napínavé. Přemýšleli jsme, že bychom udělali kytice z růží nebo denivek, aby tu alespoň něco bylo. Naštěstí přišly teplé dny a lilie vykvetly,“ říká pořadatel Jiří Hloušek. Díky počasí také byla skladba expozice jiná, než bývá zvykem. Objevily se v ní i kytky, které by byly za normálních podmínek už dávno odkvetlé. Například lilie bělostné, martagony nebo lilium pardalinum, což je botanický druh ze severní Ameriky, který je poměrně náročné pěstovat v našich podmínkách.

Výstava rozhodně nevypadala chudší než jindy a běžný laik zřejmě vůbec nezaznamenal, že některé odrůdy na ní tak často k vidění nebývají. Jako vždy byla součástí výstavy i soutěž. Podařilo se zaplnit všechny soutěžní kategorie vyjma aureliánů hybridů, které jsou pozdější a začátkem července ještě nekvetly. Oceněny byly lilie od V. Nováka, Jiřího Hlouška, E. Kudrnáčové, T. Sehnoutky a Evy Sedláčkové. Cenu města Rakovníka získala Café Noir od Josefa Basíka, cenu poroty aurelián od Jiřího Hlouška. „Přiznám se, že jsem v cenu doufal, protože je to něco odlišného od klasických trubek. Je široce otevřená, má poměrně velký květ a i barevná kombinace není tak běžná. Takže jsem rád, že si jí porota všimla a ocenila ji. Je to moje žhavá novinka, letos vykvetla poprvé, takže má výstavní premiéru. Teď jde o to ji udržet a namnožit,“ říká Jiří Hloušek.

A to nebývá snadné. Proti snaze pěstitele se staví přirozené ztráty při přezimování, ale také škůdci. Nejvíc bojuje se slimáky a hryzci. Právě hryzci můžou za to, že letos přišel o obrovské množství lilií. „Jelikož byla enormně teplá zima, tak se myši a hryzci přemnožili. Totálně nám zlikvidovali tři záhony. Co budu povídat, byl jsem na jaře opravdu nešťastný. Když přijdete na zahradu, kde jindy kvetly stovky kytek a teď je místo nich jen plevel, je to zoufalství,“ říká. Hryzcům padly za oběť především lilie, které Jiří Hloušek během své letité šlechtitelské praxe vyšlechtil. Některé měl jen v několika exemplářích, a proto o ně nevratně přišel. „Teď žiji v naději, že je někteří liliáři ještě mají a budu je u nich shánět a měnit za jiné, abychom je doma měli. Snažíme se mít všechno, co jsme vyšlechtili a co odpovídá našim představám,“ vysvětluje Jiří Hloušek.

Na výstavě lilií se podílelo čtrnáct vystavovatelů. Z největší dálky přicestovaly květiny paní Kudrnáčové z Náchoda. „Vedro nám sice pomohlo s liliemi, ale na druhou stranu nám zase ubralo návštěvníky. V takovém horku se některým nechce z domu, takže je návštěvnost nižší. Dost nás mrzí, že je rok od roku stále slabší, a také to, když někdo říká: Já už jsem tam jednou byl, co bych tam viděl nového. Myslím si, že je to škoda, protože si neuvědomují, že tady vidí něco úplně jiného, než co mají v květinářství a co v květinářství ani nikdy mít nebudou,“ uzavírá rakovnický liliář.

Markéta Hartlová

« Zpět