Privatizovat se budou bytové domy v ulici 5. května
Prodej bytů tentokráte bez emocí
JESENICE. Když se před čtyřmi lety v Jesenici poprvé otevřelo téma prodeje městských bytů, patřilo při jednáních zastupitelstva k bodům, které se rozvinuly do dlouhých diskuzí s rozjitřenými emocemi. Nyní je vše jinak. Zastupitelé při červnové schůzi seznámili veřejnost se záměrem v privatizaci bytů pokračovat a začít prodávát byty v domech v ulici 5. května. Žádné hádky a emotivní výstupy ale tentokráte nenásledovaly. A to ani přesto, že se někteří obyvatelé domů jednání zúčastnili. Město je totiž uklidnilo, že pokud na své byty peníze nemají, kupovat je nemusejí.
Jesenice začala byty prodávat v roce 2011. Jako první byla vybrána bývalá vojenská bytovka čp. 339 ve Školní ulici. Město tehdy k prodeji přistoupilo, protože je vlastníkem velkého množství bytů a je nad jeho možnosti tak velký bytový fond udržovat. Momentálně má v majetku 102 bytů ve dvaceti domech (plus 31 bytových jednotek v domech s pečovatelskou službou). Díky osmimilionové půjčce z Fondu rozvoje bydlení a velké investici se sice stav bytových domů zlepšil, ale do ideálního stavu má daleko. Proto chce město v prodeji bytů pokračovat, konkrétně u pěti domů v ulici 5. května, kde je celkem osmadvacet bytových jednotek.
„Pokud bychom dnes odsouhlasili zahájení procesu, mohl by prodej začít na jaře 2016,“ sdělil v úvodu jednání starosta Jan Polák. Zastupitel Petr Koníř poznamenal, že vloni probíhala v uvedených domech rekonstrukce topení, která byla hrazena z dotace. „Není kvůli tomu nějaké omezení? Určitá doba udržitelnosti projektu, po kterou nelze nemovitost, do níž se investovalo, prodávat?“ dotázal se. Jeho dotaz mu zodpověděl místostarosta Roman Valuš: „Vnitřní rozvody město financovalo z vlastních peněz, z dotace byly hrazeny jen předávací stanice a přívod. Ty určitě nebudou moci být kvůli udržitelnosti projektu do prodeje zahrnuty. Přívodní trubky a předávací stanice zůstanou v majetku města coby součást teplovodu.“ Prodej samotných bytových jednotek však kvůli tomu omezen není.
Zároveň k celé věci poznamenal, že si je město vědomo, že zájem o koupi bytu bude mít jen část stávajících obyvatel, a hned v úvodu jednání je uklidnil, že je město nebude ke koupi nutit a z bytů vyhánět. Kdo o koupi zájem mít nebude, zůstane i nadále v nájmu. „Může se stát, že některé byty zůstanou i nadále v majetku města. Je tomu tak i u bývalé vojenské bytovky, kde se nám opakovaně nepodařilo prodat tři z bytů. Zůstaly tedy v majetku města a jsou pronajímány. Rozdíl je však v tom, že hlavní starost o nemovitost a její opravy má společenství vlastníků, které bylo založeno,“ vysvětlil Roman Valuš.
Pokud by se v domech v ulici 5. května podařilo prodat například jen jediný byt v objektu, postupovalo by město stejně. V domě by bylo založeno společenství vlastníků, které by přispívalo do fondu oprav. Za městské byty by do tohoto fondu odvádělo peníze město. „Po zkušenosti s vojenskou bytovkou už víme, že je pravděpodobně nereálné, aby se podařilo prodat všechny byty v domě,“ řekl místostarosta.
Zastupitelé zahájení procesu prodeje bytů schválili. Všechny byty tedy postupně navštíví odhadce, který na ně zpracuje posudky. Každý byt bude oceněn samostatně a k tomu připočítána cena za poměrnou část společných prostor. Pochopitelně budou zohledněny investice, které do bytů vložil sám nájemník. Ty do ceny bytu zahrnuty nebudou. Stejně jako u vojenské bytovky bude základem pro určení kupní ceny vyhlášková cena, která je nižší než tržní. Současným nájemníkům navíc budou byty nabídnuty za 60 procent vyhláškové ceny.
Markéta Hartlová