Maturita nechává studenty v klidu
RAKOVNICKO. Tak jako každý rok i letos jsme se pídili po tom, jak dopadly maturity na zdejších školách. Zatímco vloni z našeho miniprůzkumu vyplynulo, že největší problémy dělala maturantům matematika, letos nejsou výsledky tak jednoznačné. Daly by se shrnout větou – záleželo na individuálním přístupu.
Spokojeni jsou poměrně tradičně ředitelé gymnázií: „Letos máme excelentní výsledky. Ústní část maturit dopadla velice dobře, i když několik studentů neuspělo. Výsledky didaktických testů z matematiky byly dokonce lepší než vloni a podobné to bylo i u ostatních částí zkoušky,“ přibližuje ředitel novostrašeckého gymnázia Richard Spiegl. Podobně pozitivně hodnotí maturity i ředitelka rakovnického gymnázia Zdeňka Voráčková: „Maturity u nás dopadly dobře, i když výsledky byly o něco horší, než vloni. Maturovalo 59 dětí, dvacet z nich s vyznamenáním, jeden student neuspěl ve státní části z matematiky, jeden v angličtině a dva neudělali ústní zkoušku.“
Jako průměrné označují letošní výsledky ředitelé střední průmyslové školy Jan Jirátko a ředitel střední zemědělské školy Ivan Kup. Ředitelé se shodují i v tom, že výsledky zkoušek z dospělosti byly především o osobním přístupu studentů. „U nás maturovaly dvě třídy. Elektrotechnici měli výborné výsledky, v ústní části prošli všichni. U strojařů byly výsledky slabší, několik žáků neprošlo z ústní i z písemné zkoušky. Řekl bych, že ti, kteří k maturitě přistupují zodpovědně, s ní problémy nemají. Vzhledem k tomu, že vloni byly největší problémy v matematice, řada lidí se jí letos obávala natolik, že raději zvolila cizí jazyk. A to i přesto, že jsme škola, kde by studentům měla být matematika blízká. Angličtinu si paradoxně vybrali i ti, kteří by s matematikou neměli problém, a v některých případech se skutečně ukázalo, že to bylo špatné rozhodnutí,“ říká Jan Jirátko.
Podle Ivana Kupa si letos s matematikou poradilo 50 % studentů: „Paradoxně v ní neuspěl i student, který jinak měl tři jedničky. Ale obecně bych řekl, že studenti mají k maturitám poměrně vlažný přístup a v podstatě jim nevadí, když ji dělají nadvakrát. Obvykle jim dělá problém didaktický test z matematiky, i když si jej nacvičují v průběhu školního roku. Nejsou v podstatě schopni samostatné práce ani po dlouhodobém procvičování. Letos jsme měli horší výsledky z matematiky než vloni. Ale z odborných předmětů uspěli všichni a téměř stoprocentní úspěšnost byla i v jazycích.“
V podstatě tradiční spokojenost s výsledky maturitních zkoušek hlásí i ze SOUz v Novém Strašecí. „Maturovalo 12 dětí a 11 jich odmaturovalo. Jeden hoch neudělal písemný didaktický test z angličtiny. Z loňských šesti repetentů dokončili maturitu čtyři. Jeden neprošel z matematiky a jeden z němčiny. S celkovými výsledky jsme spokojeni, jsou výrazně lepší než v loňském roce a lepší i než celostátní průměr v nástavbách,“ přiblížila Jana Krobová, zástupkyně ředitele pro teoretické vyučování. Pokud vám v tomto výčtu chybí výsledky MOA, pak vězte, že o tom, jak zde probíhaly maturity, se více dočtete na str. 9.
Lenka Pelcová