Dobytčáky budou putovat s kočovným divadlem po Evropě
Mašinkáři točili Lídu Baarovou
KNĚŽEVES. Klub historie kolejové dopravy, který provozuje muzeum v Kněževsi a jízdy na muzejní trati Kolešovka, má další zářez ve své filmografii. Tentokráte si jeho lokomotiva a vozy zahrály ve filmu o Lídě Baarové. Hodinu pokušení režíruje Filip Renč (snímek připravoval dlouhých patnáct let), do hlavní role obsadil Táňu Pauhofovou.
„Původně jsme byli domluveni na pěti natáčecích dnech, ale po smrti původního producenta se muselo začít šetřit, proto se nakonec s vlaky točilo jen to nejnutnější, co režisér požadoval,“ říká Jaroslav Křenek, předseda Klubu historie kolejové dopravy (KHKD). Z pěti natáčecích dnů tak byl rázem jen jeden, a sice čtvrtek 23. dubna. Vše se odehrávalo na nádraží v Dejvicích. Filmaři si od mašinkářů pronajali čtyři vagony a parní lokomotivu zvanou Sedmička. „Je to naše nejstarší rychlíková lokomotiva. Je z roku 1917, takže za dva roky budeme slavit její stoleté výročí. Je provozuschopná a jízdu do Dejvic a zpátky zvládla bez problémů,“ říká Jaroslav Křenek. Kromě ní filmaři využili dva rychlíkové vozy z roku 1931, německý poštovní vagon a salonní vůz, který je nejhonosnějším exponátem KHKD.
„Původně jsme se zařekli, že ho filmařům půjčovat nebudeme, ale nouze nás bohužel donutila to přehodnotit. V Renčově filmu se ze salonního vozu udělalo kupé 1. třídy, ve kterém Lída Baarová jede z Berlína domů do Prahy. Goebbels jí tam ještě posílá květiny, které jí přinese portýr. S vlaky se pak točily ještě příjezdy a odjezdy a také pokus o sebevraždu, kdy chce Baarová skočit pod vlak,“ přibližuje předseda KHKD. Film Hodina pokušení nebude vyprávět celý příběh prvorepublikové hvězdy Lídy Baarové, ale pouze období krátce před začátkem 2. světové války a po jejím konci. Stěžejním tématem je její vztah s říšským ministrem propagandy Josephem Goebbelsem a jeho dopad na kariéru i soukromý život herečky.
„Salonní vůz, který si ve filmu zahraje, je teď na roztrhání. Před pár dny se v něm točil i nový seriál České televize Já, Mattoni. Byla to taková rychlovka, kdy nám jeden den zavolali, že by druhý den přijeli točit. Štáb dorazil ve čtyři ráno a byl tu až do půl desáté večer. Natáčelo se jen v rámci kněževeské vlečky. Ze saloňáku udělali jídelní vůz a kupé 1. třídy,“ popisuje Jaroslav Křenek. Seriál Já, Mattoni bude mít třináct dílů a bude pojednávat o životě Heinricha von Mattoniho, zakladatele slavné značky minerální vody. V hlavních rolích uvidí televizní diváci Aloise Švehlíka, Davida Švehlíka a Jáchyma Novotného. Všichni ztvární Mattoniho, každý v různém věku.
Kromě filmařů budou vagony KHKD opět využívat i divadelníci. Konkrétně čtyři vagony, které jsou součástí představení Vlak Lustig. Jedná se o kočovné divadlo, které hraje na nádražích, přesouvá se po železnici a je divadelním zpracováním novely Arnošta Lustiga Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou. Vlak Lustig je sestaven ze čtyř vagonů – dva dobytčáky se využívají jako výstavní prostor, osobní vůz je zázemím pro herce a další nákladní vagon je upraven jako jeviště. „Divadelníci budou mít naše vozy 43 dní. Na začátek a konec štace navíc budeme dodávat i parní lokomotivu zvanou Němka. Vlak Lustig čeká putování po Evropě. Zamíří do Polska, Německa, Maďarska, Rakouska a dalších zemí,“ uzavírá Jaroslav Křenek.
Markéta Hartlová