Profesor Ivan Štraus přivezl do Rakovníka další talenty
Houslový svátek v Heroldovce
RAKOVNÍK. Pokaždé, když se svými studenty zavítá do Rakovníka profesor Ivan Štraus, znamená to, že je Heroldova síň zaplněna a že je pro posluchače připraven skvělý hudební zážitek. Nejinak tomu bylo i letos, kdy ve čtvrtek 21. května představil v hudebním stánku Rabasovy galerie dva studenty HAMU Evu Schäferovou a Jana Zrostlíka.
Koncert nesl název Housle zpívající i akrobatické, přičemž slovo akrobatické nepředstavovalo cirkusácké výkony, ale především to, co musí při hraní vybraných skladeb zvládnout prsty interpretů: „Tento název jsme zvolili proto, že obecenstvo by mělo během koncertu vidět a slyšet, co vše se dá na houslích vytvářet. Skladby Paganiniho a Ysaÿe jsou z oblasti vrcholové přízemní akrobacie a myslím si, že obecenstvo bude i poměrně překvapeno tím, co vše se dá na housle zvládnout, i když pochopitelně zdejší posluchači jsou zkušení,“ přiblížil profesor Štraus před začátkem koncertu.
Repertoár je pak podle jeho dalších slov vždy kompromisem mezi tím, co je sdělné, a tím, co mají studenti momentálně na „skladě“. „Shodou okolností to letos vyšlo tak, že v repertoáru převažuje to, co museli odehrát na závěrečných zkouškách. Něco málo jsme přidali i z toho, co Eva hrála dříve, a Jindřicha Felda jsme zařadili proto, že je jubilant. Letos by oslavil devadesátiny, kdyby se jich dožil,“ pokračuje Ivan Štraus.
Jak už jsme zmínili, se studenty se vrací profesor Štraus do Rakovníka každoročně, takže není velkým překvapením, že se tu Eva Schäferová představila již podruhé. Rád se do Rakovníka vrací i profesor Štraus: „Vždy se těším na paní Hanzlíkovou a pana Křižanovského, ale také na tento naprosto ojedinělý prostor. Vždy, když sem někoho přivezu, klesne mu brada a já si říkám, že ta námaha s rekonstrukcí stála za to.“
Co si tedy tentokrát publikum vychutnávalo? V první řadě to byl Mozartův čtvrtý koncert pro housle a orchestr D dur (Allegro, Andante cantabile, Rondo a Andante grazioso). Následovala Dvořákova Romanci f moll pro housle a klavír a jeho Mazurek. Po přestávce pak zazněl již zmíněný Jindřich Feld a jeho Sonatina pro dvoje housle, dále pak obtížné Caprice č. 24 pro sólové housle Nicola Paganiniho a Sonáta č. 6 také pro sóĺo housle Eugena Ysaÿe. Závěr koncertu pak patřil Camille Saint-Saënsovi a jeho Introdukci a rondo capriccioso pro housle a klavír. To vše velmi zdařile interpretovala Eva Schäferová, studentka prvního ročníku, která den před rakovnickým koncertem triumfálním způsobem odehrála závěrečné zkoušky, a bakalář Jan Zrostlík. Na klavír je doprovázela docentka AMU Ludmila Čermáková.
Tak jako profesor Ivan Štraus se svými studenty patří ke stálicím cyklu KPH, tradičním návštěvníkem těchto koncertů jsou i Hana Kloubová ze ZUŠ Nové Strašecí se svými žáky. „Děti tu slyší věci, které hrají, hrály nebo je v budoucnu čekají. A oni je tu zažijí ve vrcholném provedení. Proto se sem s dětmi vždy ráda vracím,“ říká.
Lenka Pelcová