První parní víkend přilákal 2 400 návštěvníků
Za Papouška zaskočil Brejlovec
LUŽNÁ. Krásné slunečné počasí, areál plný lidí, fronta návštěvníků zasahující od pokladny až ke kolejím, takový obrázek provázel sobotní dopoledne Prvního parního víkendu v luženském železničním muzeu. Přesto měli pořadatelé hlavu plnou starostí. Parní víkend se totiž musel částečně obejít bez páry. Hlavní atrakcí akce byla jízda parního vlaku z Prahy do Lužné a zpět. Táhnout ho měla lokomotiva Papoušek. Do Prahy sice dojela bez komplikací, jenže v sobotu dopoledne se u kotle utrhlo vymývací víčko, což mělo za následek, že z kotle unikala pára do stanoviště lokomotivní čety. A s takovou poruchou se jet nedá.
„Když začne pára unikat, dochází v kotli k velkému poklesu tlaku. Závada to není závažná, dá se odstranit, jenže ne okamžitě, když je lokomotiva zatopená. Musí se počkat, až pomalu vychladne. Proto jsme museli vlak vypravit s náhradní motorovou lokomotivou,“ vysvětluje František Kaplan z železničního muzea. Někteří cestující to pochopitelně nesli nelibě a z vlaku vystoupili. Motorový Brejlovec nakonec musel vzít za Papouška službu i při nedělních jízdách. Vypravena ale byla jiná souprava.
„Návštěvnost byla sice pěkná, během víkendu přišlo necelých 2400 platících, ale kdyby jela pára, byla by určitě ještě lepší. Bohužel závady se nedají předvídat. Pro letošní sezonu jsme návštěvníkům muzea přichystali spoustu novinek, i proto jsme chtěli, aby je vidělo co nejvíce lidí. Co se týče úprav v areálu, tak hned na první pohled jistě návštěvníci poznají, že se postavil nový přístřešek. Je mnohem větší než předchozí altánek, který navíc příchozí využívat nemohli, protože sloužil prodejcům železniční literatury a pohlednic,“ říká František Kaplan. Sezení bývalo jen mezi altánkem a skladem, dnes je celý tento prostor nově zastřešený a pod přístřešek s lavicemi a stoly se vejde mnohem více lidí.
„Další úpravy v areálu se týkaly kolejí. Do začátku sezony se zatím stihla jen část zamýšleného, zbytek se dodělá na podzim. Koleje se protáhly až k vodárně, takže jsme získali další prostory pro exponáty, zejména osobní vozy. Ještě je v plánu zastřešit je halou, aby byly vozy chráněné a nemusely se přes zimu převážet do jiných dep,“ vysvětluje. Osobních vozů už má muzeum tolik, že se do oploceného areálu nevešly. Musely stát ve stanici, kde byly bohužel vystaveny atakům sprejerů. Během zimy se opravila i část vodárenského domu a hrázděný sklad, které chce muzeum využít pro rozšíření expozice. O tom více v příštím vydání.
Markéta Hartlová