Školka je krátce před dokončením.
Budova by měla být časem zcela energeticky soběstačná
Školka je světový unikát
KROUČOVÁ. Na první pohled vypadá nová budova mateřské školy v Kroučové celkem obyčejně. Od jiných nízkoenergetických dřevostaveb se liší snad jen tím, že má barevnější fasádu. Jakmile však na ni bude instalován solární systém, stane se z běžného nízkopodlažního objektu světový unikát. Na školce totiž bude použita technologie, která dosud nemá na světě obdoby. Už teď, kdy zatím není zcela dokončena, se na vzorový objekt jezdí dívat odborníci ze zahraničí.
Na počátku spolupráce mezi Kroučovou a Janem Sehnoutkem, autorem unikátního projektu, byla potřeba vyřešit problém s nedostatkem míst v mateřinkách. Vhodný stávající objekt, který by mohla obec na školku přestavět, neměla, proto se zastupitelstvo rozhodlo pro novostavbu. „V posledních letech se tu rodí dost dětí a maminky je neměly kam dávat do školky, protože i v sousedních vesnicích bylo plno. Během minulého roku se nám tu narodilo asi deset dětí a i letos trend pokračuje. Naše vesnice v poslední době poměrně omladila, mladé rodiny tu staví domky nebo si předělávají ty starší. Proto už je tu školky zapotřebí. Na projekt pana Sehnoutky jsem narazila na internetu. Zaujalo mě, že je to nízkonákladová budova, která má při lehkých úpravách možnost dvojího využití. Buď jako mateřská škola, nebo jako domov pro seniory,“ říká starostka Hana Hajná.
Celý projekt má svoji ochrannou známku Čekves a je prvním na světě, který má práva na použití nové patentované solární technologie (patent byl uznán švýcarským patentovým úřadem jako světový unikát). „Technologie je tedy ve vývoji a naše školka je první, kde se bude zkoušet v praxi. To, že budeme mít vzorový dům, který k nám přitáhne pozornost odborníků, nám rozhodně nevadí. Ba naopak. Samozřejmě jsme připraveni i na to, že solární technologie nebude fungovat tak, jak si autor představuje. Školka je napojena i na tepelné čerpadlo vzduch-voda, takže se rodiče nemusejí obávat, že by tu bylo v zimních měsících dětem chladno,“ vysvětluje starostka.
Náklady na roční provoz by měly být velmi nízké. Zatím jsou odhadovány na dvacet tisíc korun s tím, že zhruba do tří let by měla být školka zcela energeticky soběstačná, neboť výrobu elektřiny, teplé vody a topení obstará unikátní technologie.
Kroučová si v minulém roce nejprve podala žádost o poskytnutí dotace na středočeský Fond obnovy obcí a měst (FROM), kde však neuspěla. Zkusila tedy výzvu Ministerstva školství, kde již byla úspěšná. „Náš projekt se jim prý velmi líbil. Dostali jsme dotaci 3,5 milionu korun, což díky tomu, že se jedná o vzorový dům, pokryje veškeré náklady na výstavbu. Teď ještě musíme pořídit kompletní vnitřní vybavení. Minulý týden jsme kvůli tomu byli na veletrhu. Vybavení školky a zahrady součástí dotace z ministerstva není, proto jsme si na něj zkusili podat ještě žádost na FROM a teď čekáme, jak dopadneme. Žádáme zhruba o milion. Potřebnou částku ale máme i v rozpočtu,“ říká starostka.
Rozjet mateřskou školu pro obec znamenalo nejen to, že ji musí postavit a vybavit, ale také získat všechna potřebná povolení. „Bylo to docela náročné. Výběrové řízení na ředitelku už máme za sebou. Sešlo se nám pár žádostí, několik uchazečů ale bylo vyřazeno a zůstaly jen dvě. Vybrána byla Radmila Becklová. Chceme, aby naše školka fungovala částečně na principu lesních školek, aby děti trávily hodně času v lese, který je od budovy vzdálený jen pár desítek metrů. Náš záměr se paní ředitelce líbí,“ říká Hana Hajná. Kapacita školky je 24 dětí, předběžně jich je přihlášeno devatenáct. Oficiální zápis se uskuteční 1. června od 14 do 18 hodin na obecním úřadě. Slavnostní otevření školky, které bude spojené s prohlídkou budovy, se uskuteční 13. června od 10 hodin.
Markéta Hartlová