V prodané nevěstě se jako Mařenka představila Ivana Veberová, v roli Jeníka pak Jaroslav Kovacz.
28. ročník hudebního festivalu přinesl plné sály
RBB ukončila Prodaná nevěsta
RAKOVNÍK. Stalo se již tradicí, že poslední z koncertů hudebního festivalu Rakovník bratří Burianů, který se koná na paměť legendárních pěvců Karla a Emila Burianových, je jakýmsi průřezem světových oper. Jako první tu takto byla představena Bizetova Carmen, následovala Verdiho Traviata, Čajkovského Evžen Oněgin a v loňském roce, který byl rokem české hudby, to byla Smetanova Hubička.
Letos padla volba opět na Bedřicha Smetanu, a to na jeho Prodanou nevěstu. Důvodem možná bylo i to, že den konání koncertu – 12. května, byl i dnem skladatelova úmrtí. Jako obvykle programem provázela Radmila Hrdinová, která posluchačům přiblížila něco z historie známé opery i autorova života: „Dne 5. července roku 1863 Smetana objednal a zaplatil u Karla Sabiny nové, dosud nepojmenované libreto. V té době má za sebou úspěšný pobyt ve Švédsku, kde působil jako dirigent, hudební pedagog a koncertní klavírista. Je na vrcholu svých tvůrčích sil. Jeho život už ale také poznamenalo úmrtí tří dcer a milované manželky na tuberkulózu roku 1859. Smetana se v roce 1861 vrací do Prahy, aby se podílel na českém hudebním životě. Uchází se o místo kapelníka Prozatímního divadla, věnuje se pedagogické, osvětové, koncertní a publicistické činnosti. Jeho hlavním snem je ale vytvořit českou národní operu. Původně hledá inspiraci v historických tématech a v roce 1863 píše svou prvotinu Braniboři v Čechách, kterou zadal do soutěže o nejlepší českou operu vypsanou hrabětem Harrachem. Těší se na premiéru, která je ale v Prozatímním divadle bezdůvodně odkládána a Smetana se jí dočká až o tři roky později v době, kdy má prakticky již hotovou Prodanou nevěstu. Braniboři jsou však nařčeni z Wagneriánství, a tak kompozici komické opery z české vesnice zvolil právě proto, aby tomuto nařčení čelil.“
V Rakovníku zazněly snad všechny nejkrásnější a velmi známé árie z tohoto díla. Program otevřel duet Mařenky a Jeníka Věrné milování. Mařenku zpívala v Rakovníku již dobře známá Ivana Veberová, která absolvovala zpěv na pražské konzervatoři u prof. Antonie Denigerové a v posledním roce studia dostala možnost zpívat v divadle J. K. Tyla v Plzni. Na základě toho jí byla nabídnuta právě role Mařenky. V roce 2006 pak získala jako sólistka opery stálé angažmá a od té doby vytvořila řadu krásných stěžejních rolí. Naposledy debutovala Smetanovou Libuší. Několikrát byla nominována na cenu Thálie a právě za roli Mařenky ji vloni získala.
Představitel Jeníka Jaroslav Kovacz vystudoval zpěv na konzervatoři v Teplicích u prof. Jitky Slavíčkové a již během studií zpíval koncertně písňový repertoár a hostoval v operních inscenacích Krušnohorského divadla. Hostoval v řadě operních scén a zpíval i mnohokrát v zahraničí. V posledních letech se koncertně věnuje duchovnímu repertoáru v pražských chrámech. V dalších rolích se představil Ondřej Socha – Vašek a Jan Šťáva jako Kecal.
Lenka Pelcová