Jsou potřeba mladí chmelaři?
RAKOVNÍK. Senátorka Zdeňka Hamousová se na úterních setkáních v Rakovníku zajímá nejen o problémy konkrétních občanů. Jejím cílem je i sbližovat skupiny lidí s nejrůznějšími aktivitami. Na počátku května došlo v Rakovníku ke schůzce subjektů, jejichž společným zájmem je pěstování chmele.
„Rakovnicko, Žatecko a Lounsko jsou převážně zemědělské okresy, kde chmel je specifickou komoditou. Bohužel nám ubývá lidí, kteří jsou v tomto oboru fundovanými odborníky. Do budoucna by se to v tomto odvětví mohlo nepříznivě projevit,“ naznačuje senátorka.
Právě z těchto důvodů svolala do své rakovnické kanceláře zástupce zemědělských podniků, agrární komory, Svazu pěstitelů chmele, Chmelařského institutu Žatec a středních zemědělských škol. Společným tématem byla otázka: „Je potřeba mladých chmelařů?“
Ze strany farmářů (Kněževes, Kolešovice, Kounov, Mšec, Chrášťany, Ročov) jednoznačně zaznělo, že na generační problém už pěstování zeleného zlata narazilo. Mladí absolventi zemědělských škol totiž do praxe nepřicházejí s průpravou, která odpovídá současným požadavkům.
Podle ředitelů škol by se situace mohla zlepšit, pokud by farmáři umožnili vykonávat praxi studentů přímo na farmách, kde se s nejmodernější technikou i pěstebními postupy pracuje.
„Otevřeli jsme i téma školních statků, veřejné propagace oboru a předprofesní přípravy na základních školách. Pokud totiž dnes chce někdo držet v zemědělství krok, musí mít odpovídající techniku a ta vyžaduje fundovanou obsluhu,“ upozorňuje Zdeňka Hamousová.
Z koordinační schůzky má dobrý pocit. Její aktéři si vyměnili kontakty a dali příslib spolupráce. Příští mezioborová schůzka v kanceláři senátorky by se měla týkat sociálních služeb.
Sláva Vaic