
Sopranistka Adéla Skočilová – Lučanská zazpívala i árii Rusalky o měsíčku.
28. ročník festivalu RBB zahájil koncert mladých pěvců
Divácké tutovky opět potěšily
RAKOVNÍK. Blíží se květen, což je nejen lásky čas, ale také období, kdy v Rakovníku probíhá festival vokální tvorby Rakovník Bratří Burianů. I letos bude jeho program tradiční, tvoří jej tři koncerty, přičemž první z nich je věnován mladým pěvcům. Právě na něm přivítala Radmila Hrdinová ve středu 22. dubna v sále rakovnického KC několik desítek posluchačů.
Burza zpěváků
V úvodu koncertu objasnila, které z mladých pěvců jsme si tentokrát přišli poslechnout: „Jsou to účastníci Burzy mladých zpěváků. Tento název sice trochu obchodnicky, ale jde o bohulibou akci, kterou každoročně pořádá Jednota hudebního divadla. Jde o formu předzpívání pro mladé pěvce s tím, že v hledišti usedají ti, které opera zajímá a mají zájem na jejím rozvoji. Burzy se většinou účastní studenti uměleckých škol nebo čerství absolventi. Od roku 2003 navíc ti, kteří nás zaujmou svými výkony, mají možnost zazpívat si na sérii koncertů. Jedním z míst, kde vystoupí, je i Rakovník. Pro mladé pěvce je to šance vyzkoušet si své síly, ozpívat si repertoár a získat první jevištní zkušenost.“
Letos se v Rakovníku představila trojice pěvců. Jedinou ženou byla sopranistka Adéla Skočilová – Lučanská, členka operního sboru Divadla J. K. Tyla v Plzni. Prvním ze dvou mužů byl tenorista Radek Prügl, člen souboru Státní opery ND. Třetím pak byl basbarytonista Jan Ericsson, sólista Divadla J. K. Tyla v Plzni a Krušnohorského divadla v Teplicích. Na klavír doprovázela sólisty Světlana Jánová, korepetitorka Státní opery pražského ND.
Dvořák a Smetana
Na programu byly – opět by se dalo říci, že tradičně – nejkrásnější árie českých a světových autorů. Vzhledem k tomu, že loňský rok byl Rokem české hudby, začátek programu patřil právě českým autorům, a to hned těm nejznámějším a nejmilovanějším, takže se posluchači mohli nechat unášet hudbou Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka.
Antonín Dvořák je jako operní skladatel znám nejenom českým divákům. Jeho Rusalka se dnes hraje už i v Metropolitní opeře a objevuje se na operních jevištích celého světa. Premiéru měla na samém počátku 20. stol., roku 1901. „Dvořák se v ní konečně setkal s libretistou svého srdce a vznikla nádherná pohádková Rusalka. Přitom by k tomu vůbec nemuselo dojít, protože Jaroslav Kvapil, ačkoliv měl za sebou už řadu libret, si netroufal navštívit tak velkého mistra, jakým byl Dvořák. Až když se dočetl, že Dvořák hledá libretistu pro svou další operu, rozhodl se, že mu nabídne téma, o němž tehdy uvažoval. Je škoda, že vzniklo jen jedno společné dílo, protože spolupráce Dvořáka s Kvapilem byla kongeniální,“ uvedla dále Radmila Hrdinová.
Rusalka i „Prodanka“
Z Rusalky zazněla v první části koncertu nejznámější árie – o měsíčku. Další ukázka byla z Dvořákovy opery Čert a Káča, která vznikla o rok dříve. Píseň ovčáka Jirky Já ubohý ovčáček přednesl Radek Prügl. Pak už se dostal ke slovu Bedřich Smetana. Nejprve Adéla Vyskočilová zazpívala jednu z nejkrásnějších árií ze Smetanových oper, kterou je árie vdovy Karolíny z opery Dvě vdovy. Z Prodané nevěsty pak zazněla árie Kecala Každý tu svou. Tu přednesl Jan Ericsson a árii Vaška Má matička Radek Prügl.
Výběr skladeb je podle Radmily Hrdinové většinou určen tím, co mladí pěvci umí. Takže se koncert poskládá z toho, co mají nastudováno a co je atraktivní i pro posluchače. „Obvykle začínáme českou operou, ale vždy je obsažen i mozartovský repertoár, protože Mozart je autor, který je pro mladé hlasy příjemný a vhodný a navíc to jsou většinou krásné melodie. Ale vždy zařadíme něco i z italské opery a případně z francouzské. Myslím si, že to jsou divácké tutovky, takže si posluchači přijdou na své.“
Lenka Pelcová