V bytech psy nelze kontrolovat
RAKOVNÍK. V dnešním čísle se ještě jednou vracíme k tématu držení psů (viz anketa i komentář). Vedení města deklarovalo, že chce zvýšenou kontrolou identifikačních známek zjistit, kdo v městě chová psa legálně (a platí poplatky) či nikoliv. Kontrolu bude v rámci své každodenní služby provádět městská policie. Co když ale budou chtít ve městě vědět přímo sousedé, kdo má v jejich domě legálně drženého psa? Je to vůbec možné? O zkušenost se s námi podělil muž, jehož jméno redakce zná, ale nepřeje si být jmenován.
Muž dělá předsedu společenství vlastníků jednoho z panelových domů. Část občanů zde chová psy a druhá část si stěžuje na soužití s nimi. „Poukazují, že na chodbě je to samý chlup. Když chtějí vstoupit do výtahu, stává se, že z něj vylezou i tři psi. Někteří si stěžují, že sousedův pes nepřetržitě štěká, když je sám doma. O exkrementech v okolí domu, kde si hrají děti, ani nemluvím,“ upozornil nás předseda společenství.
Současně dodává, že většina pejskařů se chová kultivovaně. Pak jsou tu ale výjimky, kteří podle mínění lidí ve vchodu nemají všechny svěřence ani řádně přihlášené. „Chtěli po mně, abych zjistil, kdo má ve vchodu psa přihlášeného a kdo ne. Na městě mi ale řekli, že tuhle informaci mi poskytnout nemohou,“ přišel s nepořízenou muž. Jak nám potvrdil starosta města Pavel Jenšovský, takto konkrétní informaci městští úředníci opravdu poskytnout nemohou. „Podle zákona č. 106 (o svobodném přístupu k informacím) bychom společenství vlastníků mohli pouze sdělit, kolik je celkově přihlášených psů ve vchodu nebo domu. Nikoliv však jmenovitě,“ říká starosta. Současně neví, k čemu by taková informace byla dobrá. Lidé prý nemohou problémy se psy v domě přenášet na město. Je to věc sousedských vztahů.
Podle starosty dokonce ani zodpovědný městský úředník nesmí ze zákona u bytu zazvonit a kontrolovat občana, kolik má psů. To může udělat pouze městská nebo státní policie a to na veřejném prostranství.
Sláva Vaic