
Vítěz David Skála při veřejné prezentaci svého projektu.
Vítězný návrh od Davida Skály.
Studenti ČVUT zpracovali studie na dům s pečovatelskou službou
U občanů zvítězila sedlová střecha
LUŽNÁ. Před dvěma lety nechala obec zbourat dva domy na návsi, jedním z nich byl i bývalý hostinec přezdívaný Šanghaj. Místo nich vznikla velká parcela, na níž obec plánuje výstavbu domu s pečovatelskou službou. Dnes už Luženští ví, jak by měl objekt vypadat, sami si jeho podobu vybrali. A to v architektonické soutěži, jíž se zúčastnili studenti Fakulty architektury ČVUT. Obec se do projektu zapojila poté, co byla oslovena portálem, jenž vyhledával stavební záměry, které by mohly být studentům ČVUT předloženy ke zpracování.
„Na podzim jsme se dozvěděli, že si nás fakulta vybrala. Studenti třetího ročníku pak pro nás zpracovali dvanáct studií, které byly v obou vesnicích vystaveny. Po dobu jednoho měsíce tak měli občané možnost dát svému favoritovi hlas. Hlasování probíhalo anonymně. Celou akci občané velmi kvitovali, měla dobrou odezvu,“ říká luženský starosta Václav Kejla.
Studenti neměli žádné přísné zadání nebo omezení. Věděli, kde se parcela nachází (na místě se byli i osobně podívat), a že se má jednat o DPS s kapacitou kolem dvaceti bytových jednotek. „Všechno ostatní jsme nechali na nich a jejich fantazii. Každý to pojal jinak, nejen vnější podobu, ale i uspořádání, kapacitu a doprovodné služby. Jsou tu některé studie, které se z mého pohledu zrealizovat nedají, řekl bych, že jsou hodně nadčasové, ale našly se takové, které si dokážeme představit, že by tu opravdu mohly stát,“ říká starosta.
Fakulta se do podobných akcí zapojuje pravidelně. V posledních třech letech si témata nevybírá sama, ale využívá podněty z obcí. „Je to velice úspěšné, protože studenti najednou získají pocit, že jejich práce má smysl, že už pracují jako skuteční architekti. S výslednými projekty jsem spokojen středně. Jsou tu zajímavé záměry, ale není jich rozhodně většina. Řekl bych takové tři nebo čtyři a byli jsme překvapeni, že místní občané ocenili právě ty, které jsme hodnotili dobře. Na 85 procent se trefili do našeho úsudku,“ říká profesor Pavel Čajka.
Luženští nejvíce oceňovali projekty, jejichž autoři zvolili sedlovou střechu, která do hmoty tradiční venkovské zástavby lépe zapadá. Podle architekta Jana Kerela ale není vždy potřeba trvat na tradičním pojetí. „U mnohých projektů bývá člověk překvapen, že i když jde architekt proti zřejmému kontextu a vymyslí něco, co je v protikladu se stávající zástavbou, vytvoří něco neobvyklého, co se pro obec nebo město stane novou kvalitou. Takových příkladů je celá řada. Je velmi těžké posoudit, co je pro dané místo správné,“ vysvětluje Jan Kerel.
V pátek 10. dubna se v Lužné uskutečnilo slavnostní vyhlášení výsledků. V soutěži hlasovalo 212 občanů. Mezi návrhy nebyl žádný, který by nenašel své příznivce. Odměněni byli všichni studenti. První tři dostali finanční odměnu od 3000 do 1000 Kč, ostatní drobné dary od sponzorů. Zvítězila studie Davida Skály. (více viz Chtěl jsem něco...)
„Teď už záleží jen na penězích. Vizi, jak by to mělo vypadat, máme. Co jsem zjišťoval, tak náklady na jeden byt vycházejí 1,2 až 1,5 milionu, takže musíme počítat s celkovými náklady kolem 30 milionů korun. Bude to oříšek. Nicméně bych rád v tomto volebním období alespoň začal. Mělo by to být reálné, protože v příštím roce by měly být podobné projekty podporovány z Evropské unie,“ uzavírá Václav Kejla.
Markéta Hartlová