Foto

Zdeněk Nejdl

 

„Sounáležitost s regionem je důležitá,“ říká předseda SMOR

Obávám se, že vystoupí nejen město

RAKOVNÍK. Před dvěma lety začaly ze Svazku měst a obcí Rakovnicka (SMOR) hromadně vystupovat členské obce, většinou ty s vyšším počtem obyvatel. Svazek, který dnes tvoří 58 obcí, však tehdy situaci ustál. I díky tomu, že mu nejsilnější partner – město Rakovník, zůstal věrný. Nyní se situace mění. Rakovník chce k poslednímu dni tohoto roku ze SMORu vystoupit (definitivní rozhodnutí zastupitelstva padlo až po uzávěrce tohoto vydání). Jak na aktuální situaci nahlíží předseda svazku a bývalý rakovnický starosta Zdeněk Nejdl?

Tušil jste, že vedení Rakovníka zvažuje vystoupení města ze SMORu?

Že město vážně uvažuje o vystoupení, jsem se dozvěděl až z článku v novinách. Pak jsem to objevil i na webových stránkách rakovnické ČSSD, kde o tom starosta psal. To, že už šel materiál do rady města, ona ho projednala a doporučuje zastupitelstvu ze svazku vystoupit, jsem netušil. To jsem zjistil až ze zápisu rady.

Snažili jste se to vedení města rozmluvit a přesvědčit ho, že je členství pro Rakovník přínosem?

Už v loňském roce, kdy jsem přestal být ve vedení města a zůstal jen řadovým zastupitelem, jsem starostu seznámil s projektem meziobecní spolupráce, který probíhal. Tehdy starosta souhlasil s tím, abych ve svazku dále zastupoval Rakovník a pokračoval jako jeho předseda coby delegovaný zastupitel. Takže si myslím, že starosta věděl, co ve svazku děláme. Je pravda, že někdy v lednu nebo únoru se začal o činnost zajímat víc. Poskytl jsem mu veškeré informace, které jsme projednávali v radě svazku, ať už to byla příprava sněmu, návrh rozpočtu, zpráva o činnosti a návrh další činnost. Ještě jsem mu v dokumentech psal, že pokud by chtěl něco bližšího, jsem ochotný se o tom pobavit. Nebyl ani problém, aby se zúčastnil rady svazku, kde jsme o tom mohli diskutovat.

A poté, co jste se dozvěděli o postoji starosty, žádné jednání neproběhlo?

Proběhlo. Se starostou jsme si domluvili schůzku společně s místopředsedkyní svazku Blankou Čebišovou. Uskutečnila se v úterý. Ale na ní jsme nedošli k žádnému závěru, protože stanovisko města se nemění. Moje dotazy spíše byly, za jakých podmínek, by město ve svazku zůstalo. Na to mi ale nebylo odpovězeno. Spíš to vypadá, že obecně není zájem, aby se město dále ve svazku angažovalo.

V čem je podle vás SMOR pro Rakovník přínosem?

Podle zákona o obcích mají obce právo uzavírat svazky, aby mohly lépe hájit své zájmy a obhajovat strategie. Přínosem je podle mého to, že je to určitá sounáležitost s regionem. Já osobně to bral i za čest, že tu sounáležitost existuje. Jako starostu mě vždycky zajímalo, co se děje za humny a ne jen v Rakovníku. Pro mě to byly zajímavé a důležité informace a přínosná byla i sdílená zkušenost. Město by při své činnosti mělo brát ohledy na to, že jsou tu okolní obce a mělo by vědět, jak region funguje. Je pravda, že přínos možná nebyl odpovídající míře solidarity, ale spousta aktivit svazku byla i pro občany Rakovníka, ať už pořádané kulturní akce, rozvoj cyklostezek nebo Turistické noviny, které svazek vydává. Navíc z projektu meziobecní spolupráce vznikly zajímavé dokumenty, které mohou být přínosné pro každého, kdo bude v regionu něco řešit. Je to zmapované a jsou nastaveny cíle.

Co bude pro svazek znamenat, když nebude mít v rozpočtu 600 tisíc od města?

V letošním roce nic, protože příspěvek už je zaplacený. Myslím, že i bez příspěvku města by teoreticky mohl svazek fungovat dál. Museli bychom změnit podmínky fungování. Manažer by byl na jiný úvazek, nebo by si na sebe musel vydělat svojí činností, kupříkladu přípravou žádostí o dotace. Trochu se ale obávám toho, že pokud vystoupí Rakovník, budou ho následovat i další obce.

Markéta Hartlová

« Zpět