Call centrum středočeské záchranky využívá stále více lidí
Poradí při zdravotních obtížích
RAKOVNÍK/KLADNO. Přes devět tisíc lidí loni požádalo o pomoc Call centrum středočeské záchranné služby. Jedná se o doplňkovou službou linky 155, na niž se lidé mohou obracet v případech, které nejsou tak akutní, aby volali přímo tísňovou linku. Nejčastějšími důvody, proč se lidé na bezplatné Call centrum obracejí, je, že potřebují zjistit otevírací hodiny zdravotnických zařízení nebo dostupnost lékáren o víkendech a svátcích.
„Call centrum vzniklo v roce 2009, je dostupné zdarma na čísle 800 888 155 a každým rokem počet hovorů stoupá. Loni ho využilo 9 393 volajících, což je oproti předchozímu roku téměř dvacetiprocentní nárůst. Od roku 2011 už se počet volajících zdvojnásobil. Linka nepřijímá pouze hovory z celého kraje, ale i z celé republiky a občas i ze zahraničí,“ říká Tereza Vojtová z tiskového oddělení Středočeské záchranné služby.
Inspirací ke zprovoznění Call centra byla záchrance stejná služba v Londýně a důvodem to, že na některých místech regionu, převážně na vesnicích, je zdravotnická péče hůře dostupná. Praktičtí lékaři ordinují pouze ve stanoveném čase a téměř vymizela návštěvní služba. Někdy mají lidé takové zdravotní obtíže, s nimiž nechtějí obtěžovat pohotovost nebo záchranku, a potřebují především poradit, jak si snadno pomoci do doby, než bude jejich praktický lékař ordinovat. Právě poradenství ohledně zdraví a první svépomoci je jednou z hlavních náplní činnosti Call centra.
„Zdravotnice na lince 800 888 155 volajícího vyslechnou, poradí vhodnou domácí léčbu, případně ho odkážou na odpovídají zdravotnické zařízení. Samozřejmostí je i informace o ordinačních či otevíracích hodinách, předání adresy a telefonního kontaktu. Operátoři se mohou pro volající stát nejenom rádci, ale i oporou a vrbou v těžkých životních situacích,“ popisuje Tereza Vojtová a dodává, že při závažnějších problémech mají k dispozici databázi psychosociálních služeb, aby mohli volajícího nasměrovat k další odborné pomoci
„Call centrum velmi ulehčilo lince 155. Podle zkušeností záchranné služby strávili operátoři na tísňové lince 155 řešením hovorů, které nebyly urgentní, přibližně dvacet až třicet procent času. Vznikalo tím riziko blokování tísňové linky,” doplňuje Martin Houdek, ředitel středočeské záchranky. Po vzniku Call centra však operátoři zaznamenali i opačný trend, kdy lidé své zdravotní problémy podcenili a raději zavolali na Call centrum, protože nechtěli obtěžovat na tísňové lince. „V takových případech ale operátor vždy rychle odhalil možné riziko a volajícího ihned přepojil na linku 155. Bylo to kupříkladu u podezření na infarkt,“ uzavírá Tereza Vojtová.
Markéta Hartlová