Strašeckého Bedřycha ocenili za „zdivadelnění školní látky“
Divadlem žijí dlouho do noci
NOVÉ STRAŠECÍ. Setkání ve Strašecí 2015. Takto lapidárně byla nazvána divadelní přehlídka uspořádaná poslední březnový víkend v Novém Strašecí. Během třech dnů se na ní studentské soubory ucházely o přízeň poroty a nominaci na přehlídky Mladá scéna v Ústí nad Orlicí a Šrámkův Písek.
Tradice přehlídky se s Novým Strašecím pojí s rokem 2004, a i když se jedná o přehlídku středočeskou, soubory se sem sjíždějí i ze sousedních krajů (Turnov, Mladá Boleslav, Železný Brod, Opava, Praha).
„Během těch deseti let se přehlídka rozrostla, doprovázejí ji rozborové semináře a dílny zaměřené na divadelní dovednosti. Funguje skutečně jako setkávání studentských souborů. Díky vstřícnosti města je možné účastníky ubytovat v novostrašeckém kulturním centru a divadlem se tu žije dlouho do noci,“ přiblížila nám Iva Vachková. Současně je principálkou gymnaziálního souboru Divadlo Bedřych, který přehlídku organizuje a rovněž na ní vystupuje.
„Náš soubor navazuje na tradici divadelního klubu založeného roku 1995 při Gymnáziu JAK v Novém Strašecí. V současné době je to v ČR jedno z mála divadel, které má takovouto kontinuitu. Protože na školách většinou divadlo vzniká jako prskavka, když po absolvování studenti odejdou, soubor zpravidla zanikne. Nám se daří mezi sebou mísit mladší a starší studenty, aby vždycky někdo zůstal, kdo by to ty nové naučil,“ vysvětluje principálka, proč divadlo při gymnáziu přežilo desetiletí.
Je to samozřejmě i díky nepovinnému předmětu – dramatický klub –, který tu Vachková úspěšně vede, a kvůli kterému se řada zájemců o divadlo z okolí na školu hlásí.
Letošní ročník studentské přehlídky byl poznamenán menším počtem souborů. Běžně jich bývá více než deset, letos jich bylo jen sedm a z toho jeden zrušil účast díky nemoci. „Snažíme se, aby přehlídka byla co nejvstřícnější k novostrašeckému divákovi. Z toho důvodu jsme zařadili jako sobotní představení komedii Rak nechodí pozpátku souboru Slezské univerzity z Opavy, zaměřené pro staršího diváka,“ vysvětluje Vachková.
Soubor Divadla Bedřych pro letošní rok nastudoval autorskou hru nazvanou Au revoir MA. Na platformě cimrmanovského divadla zde školometskou formou vysvětluje domněnky okolo Velké francouzské revoluce a královny Marie Antoinetty. „V březnu jsme měli premiéru a ta se povedla. Doufám, že se bude dařit i na přehlídce,“ věřil ještě v předvečer sobotního vystoupení člen souboru Adam Čermák.
Po třídenním klání byly na celostátní přehlídky v Ústí nad Orlicí a v Písku porotou doporučeny soubory ze Slezské univerzity Opava a KUKI-KUKI (ZUŠ Železný Brod). Soubor novostrašeckého gymnázia si odnesl za ztvárnění své inscenace cenu „za snahu o zdivadelnění látky zábavnou formou“.
Sláva Vaic