V zahradě školky už se začínají objevovat první herní prvky.
Herní prvky budou děti ze školky vzdělávat o přírodě
Čtyřmilionová proměna zahrady
JESENICE. Po velkém kácení, které v Jesenici jitřilo vášně, už se pomalu začíná rýsovat budoucí podoba zahrady u mateřské školy. Na zahradu v přírodním stylu, která bude obsahovat herní prvky, jež budou děti zároveň vzdělávat, získalo město devadesátiprocentní dotaci z Operačního programu životního prostředí. Ačkoli jsou celkové náklady 4,4 milionu korun, zaplatí ze svého rozpočtu jen 400 tisíc.
Zahrada zatím vypadá jako po náletu, neboť intenzivně probíhají stavební práce, ale pozvolna se začínají objevovat první herní prvky. „Na novou zahradu se všichni moc těšíme. Je teď sice celá rozkopaná, ale bez toho to nejde. Zaměstnanci firmy jsou velice ohleduplní, takže nás to výrazně neomezuje. Děti jsou poučené a ví, že za červenobílou pásku chodit nesmí. Zahrada v přírodním stylu je výborný nápad. Máme kolem školky opravdu veliký pozemek, nabízelo se využít ho nějak víc. A to se s novou koncepcí povedlo. Bude mít spoustu zajímavých koutů. Pro nás tak bude její využití něco úplně jiného. Už to nebude jen o tom, že půjdeme na jedno místo, kde si mohou děti hrát na písku nebo na prolézačkách,“ říká vedoucí učitelka jesenické školky Ladislava Krouzová.
Součástí projektu byla i revitalizace zeleně, v únoru se tedy začalo nepopulárním kácením stromů, které označila firma Arborea za neperspektivní. Ať už kvůli tomu, že byly v havarijním stavu, nebo z důvodu, že si konkurovaly s jinými, což komplikovalo jejich zdravý růst. „V dolní části zahrady u plotu se kácelo dost výrazně, takže jsme slyšeli i kritiku od občanů, ale žádné kácení nebylo bezdůvodné. V blízkosti plotu zůstala jen lípa a dva javory. Ve stromořadí, které lemuje cestu, se kácelo minimálně, pouze jedna zprohýbaná lípa a jeden akát. Bohužel musel být pokácen i ořešák v blízkosti školky, u něhož se při prořezávce zjistilo, že je dutý. U veškerých stromů na zahradě byly provedeny zdravotní a stabilizační řezy. Na zahradě bude nově vysázeno 44 stromů a 837 keřů,“ přibližuje starosta Jan Polák. Výsadba keřů je navržena podél celého plotu, aby byla zahrada chráněna před větrem a odclonila se od silnic. Kromě okrasných kvetoucích keřů budou vysazeny i ovocné, jako maliník, angrešt, rybíz, ostružiník.
Zahrady a dětská hřiště v přírodním stylu už v Česku existují. Město tak mělo možnost vybrat si z velkého množství prvků, které je možné použít. Všechny jsou vytvořeny z akátového dřeva.
„Nejsou jen na hraní, ale i pro poznávání přírody. Kupříkladu motýlí pahorek je kopeček, který bude osázen keři, na něž se slétají motýli. Z něj povede dolů skluzavka a kolem ní budou instalovány kůly se znázorněním vývojových stádií motýla. Ptačí pozorovatelna je jakási vyhlídková věž, ze které budou děti sledovat pohyb u ptačích budek a krmítek. V zahradě bude i hmyzí hotel, přírodní učebna, ohniště, vodní stoly, hmatový chodník s různými druhy materiálů, houpačky a další,“ vyjmenovává prvky Jan Polák. Školka se těší na celou zahradu. Za prvky, které budou mít u dětí asi největší úspěch, považuje učitelka lanovou dráhu nebo venkovní učebnu. „Je zastřešená a dost velká na to, abychom se do ní vešli s celou třídou, což je úžasná věc. Budeme tak moci přesouvat naše činnosti na zahradu, i když nám nebude počasí přát,“ říká Ladislava Krouzová.
Město se při nové koncepci zahrady snažilo zachovat i její parkový ráz. Budova školky totiž bývala vilou profesora Adolfa Bachmanna, zetě zdejšího továrníka Karla Lüftnera, a její zahrada tedy měla v přední části parkovou úpravu.
„Tomu přizpůsobíme podobu nového osvětlení, které sem bude instalováno, a také bude zrepasován původní zdobný plot. Litinová plotová pole jsou v zámečnické dílně, už jsou očištěna od nátěrů a ještě se musí žárově pozinkovat. Nově se vyzdí betonový základ a zídka z žulových kamenů a cihel,“ říká starosta. Zahrada bude dokončena v květnu.
Markéta Hartlová