Zatím poslední inscenace DS Tyl je plná vtipných replik a momentů

Bazárek nenechá diváka usnout

RAKOVNÍK. Hned dvojí překvapení zažili ti, kteří již navštívili nové představení DS Tyl nesoucí název Bazárek. První je čekalo před vstupem na jeviště – Bazárek je komorní inscenace, takže na jevišti jsou nejen herci, ale i diváci. Vstup totiž nebyl, jak je v těchto případech běžné, po schodech z hlediště Tylova divadla, ale zadem kolem šaten herců. Druhým pak byl velmi decentně a nápaditě provedený program, který upozorňoval i na možnost zakoupit si po představení věci z divadelního bazárku a tím přispět na domov Ráček. Anebo věnovat pro tento účel nějakou věc, která má svou historii.

Premiéra hry, kterou podle povídky Rytířství (ze sbírky Kouř a zrcadlo Neila Gaimana) zdramatizovala Eva Suková, přišla v sobotu 14. března zhruba po roce a půl od poslední, kterou byl muzikál Šakalí léta v režii Aleny Mutinské. Oproti početně velmi nadstandardně obsazenému muzikálu patří malá scéna Bazárku téměř po celou hodinu (tak dlouhá je inscenace) v podstatě jen ústřední dvojici, byť se divák v programu dočte, že v Bazárku účinkuje celkem šest herců. Režie představení byla tentokrát na Jiřím Sukovi.

Sám příběh inscenace není příliš košatý. Začíná se odvíjet v bazárku, či chcete-li ve vetešnictví, kde prodává mladá, vdavek chtivá slečna (Rachel Duchková). Právě tam si paní Truxová (Hana Pilíková) zakoupí pohárek, který se jí dokonale hodí na krb. Krátce poté však u jejích dveří zaklepe mladý rytíř Galahad – syn Lancelota (Ondřej Svoboda) a žádá ji, aby mu pohár, z něhož se vyklubal Svatý grál, přenechala. Po odmítnutí se rytíř vrací do své doby, aby jí výměnou donesl nějaký dar. Mezitím se divák dozví, že rytíře za majitelkou grálu poslala mladá prodavačka a současně se do krásného a ušlechtilého jinocha stačila zamilovat. Zatímco paní Truxová obírá na zahradě slimáky, objeví se mladík se vzácným mečem. Je znovu odmítnut, ale zatímco shání další vzácné dary, paní Truxové už začíná vrtat hlavou, zda by přece jen neměla jeho prosbám vyhovět. Když se mladík objeví opět a dokonce zraněný, nechá se přemluvit. Přijme dva dary a rytíři předá grál i radu, ať si najde hodné děvče a je s ním šťasten. Že to tak dopadlo, se dozvídá při další návštěvě vetešnictví, kde ji vítá nová prodavačka (Marta Mikulcová).

Faktem je, že inscenace stojí především na výkonu Hany Pilíkové, byť Ondřej Svoboda jí skvěle sekunduje. Představení je plné vtipných replik a někdy ani není třeba slov, stačí jen sledovat výraz představitelky tvrdohlavé paní Truxové. Asi se ani nedá o Haně Pilíkové říci, že ji hraje, ona prostě je paní Truxová.

Nápaditá a přitom jednoduchá je i scéna, na níž se podíleli Marcel Vaněček, Jiří Suk a Michal Ortcykr. Rychlou úpravou se například stůl v bazárku mění na krb a posléze na záhon plný hlávek zelí. Přirozeně působí i kostýmy, které vytvořily Marie Zamazalová a Wanda Hrdinová. Příjemným oživením příběhu je i pohled do mládí paní Truxové, a to tanečním vystoupením dvojice Lucie Peterová a Lukáš Záblocký v choreografii Magdy Röderové.

Bohužel, nedotažený a tím pádem vlastně i zbytečný byl milostný příběh mladé dvojice. Je škoda, že se o něm divák dozvídá jen formou vyprávění, takže mu tam chybí ono krásné jiskření. Ale jinak je 682. představení DS Tyl vystavěno tak, že se divák nestačí nudit, což je velmi příjemné. Takže si rozhodně nenechte ujít některou reprízu této komorní realistické fantasy. Čtyři dubnové proběhnou 11. a 18. vždy od 16 a 19 hodin.

Lenka Pelcová

« Zpět