Jiří Novák
Triton investuje 45 milionů do plynofikace
Komín prádelny zmizí
RAKOVNÍK. Již loni jsme informovali o záměru společnosti Triton plynofikovat celý provoz prádelny a tím odstranit jeden z posledních velkých komínů, jehož kouř se občas stává terčem kritiky obyvatel okolní zástavby. Jak záměr pokročil, nám sdělil majitel společnosti Jiří Novák.
Jak jste s vaší akcí pokročili?
Na přípravě projektů, kterých je celá řada, pracovalo pět projektantů. Já jsem zpracovával technologický projekt. Doba přípravy nám zabrala tři roky. Někdy v polovině prosince jsme dostali rozhodnutí o přidělení státní dotace, o niž jsme žádali také skoro před třemi roky. Žádost jsme podávali na Státní fond životního prostředí jako projekt na snížení emisí, k němuž dojde při přechodu z uhelné kotelny na plynové spotřebiče. Na všechno jsme měli zpracovanou projektovou dokumentaci, která se teď musí upravovat na konkrétní stroje, jenž byly vybrány ve výběrovém řízení. V podstatě už jsme zahájili práce na vlastní realizaci. Měla by být dokončena někdy v průběhu dubna až května.
Kdy jste přivedli do Tritonu plyn?
Protože do prádelny nebyl zavedený plyn, museli jsme nejprve prodloužit hlavní řad zhruba o pětadvacet metrů a zhotovit vlastní přípojku. To bylo realizováno v předloňském a loňském roce. Teď pracujeme na vnitřních rozvodech plynu a inženýrských sítích obecně. První stroj na plyn byl již namontován v polovině února.
Můžete vysvětlit, k čemu v prádelně dojde?
Místo centrální uhelné kotelny, kde jsme dříve vyráběli páru, tady budeme mít zhruba 21 plynových spotřebičů. Každý žehlič, každý sušič bude mít svůj plynový hořák. Dostaneme se tak na úroveň nejmodernějších prádelen v EU a jako jediná velkokapacitní prádelna v ČR budeme fungovat bez kotelny. Eliminují se tím tepelné ztráty, je to energeticky úspornější a tím pádem všechno míří k nižším emisím.
V rodinných domech většinou plynofikace žádnou velkou úsporu v rozpočtu nepřináší. Jak je to v případě velkého provozu?
Plynofikace přinese kromě nižších emisí i finanční úspory. Cena uhlí každoročně stoupá, s provozem kotelny jsou spojeny mzdové náklady, náklady na likvidaci škváry, na údržbu celého parokondenzátního hospodářství. Návratnost celé investice je zhruba šest let.
Jak velká je dotace a kolik bude činit vaše spoluúčast?
Celkové náklady jsou 45 milionů, z toho dotace činí 21 milionů. Zbytek musíme zainvestovat z vlastních zdrojů.
Až bude uhelná kotelna demontována, zmizí i komín?
Určitě s tím počítáme. Uhelná kotelna by měla být odstavena v dubnu. Komín pak budeme moci zbourat.
Jak dalece jste poskytovatelem dotace kontrolováni?
Po instalaci musíme prokázat splnění podmínek. Akreditovaná laboratoř provede měření jednotlivých plynových zdrojů a posoudí, jestli splňují požadované limity. Museli jsme instalovat nízkoemisní plynové zdroje. Abychom na dotaci dosáhli, musíme plnit ta nejpřísnější kritéria. Obecně platné limity jsou v našem projektu ještě zpřísněny.
Pavel Sklenička