Příští topnou sezonu budou mít Kounovští topení bez práce
Vytápění na biomasu postaví
KOUNOV. Nesnadný úkol mělo před sebou kounovské zastupitelstvo při pátečním veřejném zasedání. Muselo při něm definitivně rozhodnout, zda bude pokračovat v projektu výstavby centrálního vytápění obce na biomasu, nebo nikoli.
Obě varianty měly svá pro a proti. A jak trefně poznamenal jeden ze zastupitelů, bylo rozhodování podobné, jako když člověk hledá odpověď na otázku, zda je lepší nakazit se ptačí nebo prasečí chřipkou. Zastupitelstvo nakonec dalo projektu zelenou. Do konce roku musí být vše postaveno.
Gigantický projekt s celkovými náklady kolem 100 milionů korun začala obec Kounov připravovat před šesti lety. V roce 2013 se jí podařilo získat z Operačního programu životního prostředí dotaci 58 milionů korun. Zdálo se, že realizaci již nestojí nic v cestě, přesto se věc zkomplikovala. A to ze dvou důvodů.
Jednak proto, že evropské fondy neumožňují, aby byly do podpořených projektů zainteresovány soukromé firmy a obec na projektu od samého počátku spolupracovala s firmou Kasfin, jež měla být budoucím provozovatelem vytápění. Druhý problém byl s financemi. Ač se Kounov několik měsíců usilovně snažil, nepodařilo se mu získat úvěr od banky. Nedisponuje totiž dostatečným majetkem, jímž by mohl ručit (některé budovy jsou do roku 2019 v zástavě kvůli úvěru na vodovod).
Trvalo tedy další rok a půl, než se podařilo najít pro obě komplikace řešení. Soukromá firma musí z projektu odstoupit a ohledně financování spoluúčasti Kounovu vypomůže společnost Gasko, která zvítězila ve výběrovém řízení na realizátora stavby.
„Pro Gasko je to velká zakázka, proto se rozhodlo, že nám úvěr poskytne samo. Jedná se o zhruba 26 milionů korun plus úroky, takže celkové finanční zatížení obce bude kolem třiceti milionů korun. Splácet budeme patnáct až dvacet let, a to kolem dvou milionů ročně,“ vysvětluje starosta Antonín Ryska. Pozitivem však je, že se po pěti letech stane celá stavba majetkem obce, takže ji v budoucnu bude moci použít coby zástavu na projekt výstavby kanalizace a ČOV, který je v přípravě.
Nové zastupitelstvo se začalo projektem zabývat ihned po svém ustavení. Zjistilo, že i v případě odstoupení od záměru a odmítnutí dotace čekají obec nemalé náklady. Bude totiž muset dodatečně zaplatit projektovou dokumentaci a další náležitosti, což by se mohlo vyšplhat až na deset milionů korun.
„Zaplatit deset milionů a nemít nic, to byl nakonec jeden z argumentů, proč jsme se přiklonili k tomu projekt zrealizovat. Termín dokončení stavby je sice šibeniční, ale firma Gasko nám přislíbila, že všechno v termínu stihne. Pro pokračování nakonec hovořilo i to, že po odstoupení firmy Kasfin z projektu obec získá jednu teplovodní větev, již měla postavit firma. A na tuto větev jsou napojeny důležité objekty, jako je školka a škola,“ přibližuje starosta.
Nehledě na to, že by tato větev mohla být náhradou za domy, jejichž majitelé po letech čekání přestali mít o napojení na centrální vytápění zájem, jelikož si pořídili nové automatické kotle na uhlí a nechali vyvložkovat komíny.
„Našimi propočty to vychází tak, že bychom díky této větvi mohli splnit parametry, které jsou dané Operačním programem životního prostředí a jenž je nutné dodržet, aby nebyla krácena dotace. Zároveň doufáme, že se nám v průběhu realizace přihlásí i noví zájemci,“ doplňuje Antonín Ryska.
Pro biomasu hlasovali při zasedání čtyři zastupitelé, proti byli tři. Centrální vytápění bude mít přínos nejen pro obyvatele, kterým odpadnou starosti se sháněním paliva, jeho uskladňováním a nutností pravidelného přikládání, ale celou obec.
Zmizí z ní spousta kouřících komínů a ve vesnici se bude v zimě lépe dýchat. Navíc se jedná o ekologický projekt, při němž bude spalována především štěpka. Výkopové práce začnou během března.
Markéta Hartlová