Občan víckrát než zastupitel
RAKOVNÍK. Dva chlebíčky, káva, matonka. Zkuste s tímto menu absolvovat pracovní směnu a udržet si přitom čerstvou mysl. Rakovničtí zastupitelé tímto testem prošli. Pondělní schůze trvala do půl jedné v noci. Ke zkrácení jednání (7,5 h) nepomohlo ani omezení diskusních příspěvků.
Neefektivní a zdlouhavé jednání je novému vedení města trnem v oku. Řešení přitom vidí v úpravě jednacího řádu. Zastupitel by mohl vystoupit k tématu pouze dvakrát v po pěti minutách. Občan pouze jedenkrát (3 min). Zastupitel by pak mohl na připomínku reagovat ještě jednou (5 min.) Opozice však omezení považuje za zásah do demokracie.
Vedení města si k návrhu vyžádalo stanovisko ministerstva vnitra. „Úprava jednacího řádu je v souladu s právním řádem ČR. Svoboda slova se tím neomezuje. Návrh je demokratický v tom, že dává všem stejné podmínky,“ argumentoval na úvod diskuze starosta Pavel Jenšovský.
Opoziční zastupitel Jan Švácha považuje za nejvíc ponižující nošení „omluvenek“, pokud se zastupitel nezúčastní tzv. „předzastupitelstva“. Milan Zimmerman to celé považuje dokonce za návrat o čtyřicet let zpátky. S emotivním příspěvkem o tom, co je pravda, demokracie a diskuze, vystoupil i Oldřich Kornich. „Nesouhlasím s vámi, ale až do smrti budu hájit vaše právo to říkat,“ připomněl slova filozofa Voltaira.
Omezení příspěvků se nelíbí ani veřejnosti. Podle Vladimíra Kališe by se neměla omezovat četnost ani časový rozsah diskuze občanů. Jiří Jelínek zase poukázal na využití úlohy předsedajícího. „Předsedající má silnou pozici k řízení diskuze. Může stanovit i časový limit příspěvku i odejmout slovo, pokud diskuze není věcná,“ upozornil.
Vedení města během jednání uznalo některé výtky k původně navržené úpravě. Většinou koaličních hlasů nakonec prošlo usnesení, které omezuje vystoupení občana z řad veřejnosti pouze časově (5 min.), četnost příspěvků je však neomezená. Takové právo nemá ani zastupitel. Ten smí k tématu vystoupit dvakrát (5 min.) a na občana může reagovat pouze jedenkrát.
Sláva Vaic