Strašecí SKONČILO S „MASKOU“
NOVÉ STRAŠECÍ. Není to tak dávno, co Nové Strašecí vystoupilo ze svazku obcí a poté i ze svazku pro dopravní obslužnost. Po posledním jednání zastupitelstva patří k minulosti i spolupráce s místní akční skupinou MAS.
Nové Strašecí do MAS vstoupilo v době, kdy bylo zapojení bezplatné a kancelář poskytovala žadatelům o dotace informační servis a poradenství při zpracování žádosti, realizaci, zadávání veřejných zakázek až po podání žádosti o proplacení. „Podmínky se však začaly měnit,“ vysvětluje starosta Karel Filip. „Plénum nejprve odhlasovalo vstupní poplatek pro obce 25 korun na obyvatele, takže nám přišla faktura na více než 130 tisíc. Začátkem roku se pak jednalo o dalším poplatku na činnost, což bylo asi čtyřicet korun na obyvatele. Celkem bychom tedy zaplatili 344 550 korun, což je částka, s níž v rozpočtu nepočítáme.“
Proto, pokud by zastupitelstvo schválilo setrvání v MAS, muselo schválit i rozpočtovou změnu. To se však nestalo. Čtrnáct zastupitelů hlasovalo pro vystoupení, dva byli proti a tři se zdrželi. Do poslední skupinky patřil i Jiří Toužimský (KDU-ČSL), který na jednání očekával přítomnost zástupce MAS, jenž by zastupitelům mohl odpovědět na případné dotazy. „Nevěděl jsem, jak se mám rozhodnout, tak jsem se zdržel,“ vysvětlil své rozhodnutí.
Proti byl i bývalý starosta Pavel Vaic, který upozornil na to, že změna v platbách nemohla být pro město takovým překvapením, jak byla na zastupitelstvu prezentována, a navíc podobně jako v případě vystoupení ze svazku pro dopravní obslužnost i v případě MAS šlo především o určitou solidaritu s menšími obcemi. „Navíc projekty, které jdou přes MAS, jsou velmi dobře monitorovány,“ upozorňuje.
Podle Radka Dvořáka odstoupení Strašecí od partnerské smlouvy činnost MAS neovlivní. „Nebude to pro nás žádná velká komplikace, pouze pro ostatní partnery to bude znamenat navýšení příspěvku,“ uzavírá.
Lenka Pelcová