Po silnici na Rudu bych na kole nejel
RAKOVNÍK. Tragická srážka cyklisty s osobním vozem na výpadovce na Lišany opět otevřela téma bezpečného pohybu na komunikacích. Dodržujeme dopravní předpisy i v roli cyklistů a chodců? Jsme správně označeni a dokážeme předvídat, kde nám hrozí nebezpečí? Odpovědi jsme hledali s vedoucím rakovnického dopravního inspektorátu Ladislavem Hellerem.
„Když jsem viděl fotografie z místa tragédie, napadlo mě v první chvíli, že kolo pověsím na hřebík,“ říká šéf dopravky. Sám je zaníceným cyklistou a chvíle volna často tráví v sedle bicyklu.
I když je případ stále v šetření, vypadá to, že cyklista pravidla silničního provozu neporušil. Jel po správné straně a pro pohyb na silnici měl plně vybavené kolo. Na sobě měl viditelné oblečení, ale na hlavě neměl přilbu. Ta dosud ve výbavě povinná není.
„Já bych dnes bez přilby nevyjel. Donutil mě k tomu pád na rozsypaném obilí na kruhovém objezdu. Stejně tak reflexní oblečení i pásky používám i ve dne. Je to věc zvyku.“
Ladislav Heller upozorňuje, že nejvíc ohrožení jsou cyklisté v okamžiku, kdy se láme den s nocí. „Několikrát jsme kontrolovali cyklisty, kteří ráno jezdí do zaměstnání do Valea a Ebespächeru, a nedopadlo to dobře. Jen asi 20 % z nich mělo správné vybavení. Ostatní jeli v nevýrazném oblečení, s neoznačenými koly, bez osvětlení, bez blikaček. Přitom stačí přehodit přes sebe reflexní vestu, která dnes stojí pár korun a snadno ji každý uveze.“
Největším problémem jsou prý cyklisté – senioři. Po městě běžně jezdí po chodnících a nezřídka je uvidíte jet v jednosměrkách v protisměru. „Je to nejlepší způsob, jak udělat nešťastného řidiče auta, který vás v takovém místě nečeká. Nebezpečnou zbraní jsou i módní elektrokola. Jedou rychleji než normální kolo a starý člověk už nemá potřebnou stabilitu ani sílu v rukách. Stačí drobný výmol a o malér je postaráno,“ upozorňuje Ladislav Heller na další rizika.
Špatnou zkušenost mají dopravní policisté i s chodci. Přitom jsou ohroženi stejně jako cyklisté. Zvlášť při večerních návratech z restaurací se na komunikacích chovají lehkomyslně a myslí si, že se jim nemůže nic stát. „Je připraven návrh zákona, podle kterého bude muset být za špatné viditelnosti označen i chodec. Kvituji, že někteří výrobci oblečení a bot se novým podmínkám přizpůsobují už dnes.“
I když jsou cyklisté (stejně jako chodci) běžným účastníkem silničního provozu, některým úsekům silnic na okrese by se měli raději vyhnout. „Třeba po silnici z Rakovníka na Rudu bych jízdu na kole neriskoval. Je lépe si trasy hledat tak, abychom jeli pokud možno po cyklostezkách. Bohužel narážíme na to, že jsou málo propojené a nebezpečným úsekům se pak cyklista nevyhne,“ dodává Ladislav Heller.
A tak až vyrazíte pěšky nebo na kole do provozu, mějte na paměti pravidlo šťastného návratu. Ohleduplnost se na našich silnicích pořád ještě nenosí a riziko, že se ocitnete v nesprávný okamžik na nesprávném místě, je stále velmi vysoké.
Sláva Vaic