Po 12 až 16 letech výpověď pro Arboreu, Erimp a Marius Pedersen
Služby za třicet milionů
RAKOVNÍK. Nové vedení města se pozastavuje nad tím, že některé důležité služby nebyly v Rakovníku soutěženy i déle než 12 nebo 16 let. Za svoz odpadů, údržbu zeleně a veřejného osvětlení přitom město platí ročně kolem 30 milionů korun. Prý by to mohlo být výrazně méně. Proto se městská rada rozhodla dlouhodobé smlouvy vypovědět a vypsat otevřené výběrové řízení. Není přitom vyloučeno, že se o některé služby bude ucházet i městská firma Údržba městských komunikací.
„Služby nebyly soutěžené až 16 let, u většiny smluv byly inflační doložky, takže firmy mohly žádat o navýšení peněz. To, co platíme, podle našeho názoru neodráží situaci na trhu. Chceme všechny smlouvy přesoutěžit a pokračovat v tom každých pět let,“ vysvětluje starosta Pavel Jenšovský. Radní proto rozhodli uzavřít dohodu o ukončení smlouvy o dílo na zajišťování péče o veřejnou zeleň se společností Arborea ke dni 31. 12. 2015, dále vypovědět smlouvu se společností Marius Pedersen na zajištění odvozu a likvidace odpadu ke dni 31. 12. 2015 a nájemní smlouvu na pronájem sítě veřejného osvětlení na území města se společností Erimp s tím, že výpovědní doba této smlouvy je 1 rok.
Město v současné době platí ročně za svoz odpadu cca 18 mil. Kč (včetně bioodpadu, černých skládek, odpadkových košů apod.), současně však za třídění a zpětný odběr elektrospotřebičů získává cca 1,5 mil. Kč. Za údržbu zeleně platí město zhruba 11 mil. Kč (8 mil. Kč dle smlouvy + 3 mil. Kč za další objednávky) a za údržbu veřejného osvětlení 2,4 mil. Kč.
Podle bývalého starosty Zdeňka Nejdla město nesoutěžilo služby z toho důvodu, že se obávalo navýšení cen. „Stávající ceny jsou pro město výhodné. Věděli jsme o tom, co se stávalo v jiných městech, kde se firmy domluvily a nové ceny byly nakonec vyšší, než původní,“ vysvětluje Nejdl. Podle Pavla Jenšovského takový postup nehrozí, pokud se vypíše otevřené výběrové řízení. Navíc nevylučuje, že se o některé ze služeb nebude ucházet ÚMK. „Umím si představit, že i ÚMK dokáže zakoupit dva kuka vozy po třech milionech korun a provozovat svoz ve své režii. Navíc máme podíl na skládce Vrbička, čehož by se dalo využít. I to je cesta. Pokud se přihlásí, mohou uspět,“ naznačuje starosta.
Pavel Sklenička