Lidé si vzali třídění odpadu za své, ani nenaplní popelnice
S bioodpadem začali už vloni
NOVÉ STRAŠECÍ. Vzhledem k novele zákona o odpadech, která platí od začátku letošního roku, jsme se podívali blíže na to, jak si s tříděním poradili v Novém Strašecí. Blíže jsme se pochopitelně zabývali tím, zda novela, která se zabývá bioodpady a kovovým odpadem, přinese městu nějaké komplikace.
„Pro úplnost – tříděný komunální odpad je ten, který lze dále recyklovat a znovu jej začlenit do výroby. Řekl bych, že tuto problematiku máme ve Strašecí poměrně dobře ošetřenou,“ říká starosta Karel Filip. „Modrých kontejnerů na papír tu máme padesát jedna, dále jsou po městě rozmístěny kontejnery na sklo, které jsou dokonce rozděleny na bílé a zelené podle barvy skla. Těch je ve městě 41. Žlutých kontejnerů na plast, do nichž se mohou dávat i tetrapacky, je ve městě rozmístěno čtyřiačtyřicet. Svozy máme pravidelně jednou za týden a někde máme i dvojsvozy.“ S bioodpadem začali v Novém Strašecí v loňském roce, kdy během podzimu město nabídlo lidem svoz listí.
„Byly vyhlášeny tři termíny, během nichž ho technické služby svezly. Tato služba byla pro občany města zdarma. Ale díky tomu, že TS NS získaly dotaci na nádoby na bioodpad (hnědé), chceme je rozmístit ve městě a provádět jejich pravidelný svoz. V současné době tuto problematiku projednáváme v radě, diskutujeme především právě o četnosti svozů – zda jednou za týden či jednou za čtrnáct dnů. Jinak zákon je v tomto směru poměrně benevolentní. Podle novely by stačil pouze jeden svoz bioodpadu ročně,“ dodává starosta. Bioodpad je svážen do kompostárny v areálu ČLUZu.
S kovovým odpadem se lidé mohou vydat podobně jako s použitým olejem z kuchyně, s prošlými léky, zářivkami a dalším nebezpečným odpadem na sběrný dvůr. „Na tyto věci tu máme kontejnery od specializovaných firem. Poměrně nedávnou novinkou je pět kontejnerů na textil od firmy Koutecký. Z mého pohledu máme odpady docela dobře ošetřené, máme vybudováno čtyřicet pět kontejnerových stání, což je na takto malé město, myslím, velmi slušné. Na jejich vybudování jsme získali dotaci,“ říká Vladimír Kozel, který má odpady také ve své kompetenci.
S tříděním prý není v Novém Strašecí problém, lidé si je vzali za své. „Udělali jsme propagaci i v Novostrašeckém měsíčníku a na rovinu jsme lidem řekli, že čím víc se bude třídit, tím méně se bude platit za komunální odpad,“ říká starosta a dodává i vlastní zkušenost: „Jsme tříčlenná rodina, popelnici nám vyvážejí jednou za čtrnáct dnů, a my ji ani nenaplníme, protože třídíme.“
Lenka Pelcová