Galerie pojede v zaběhaných kolejích, ale objeví se i několik netradičních věcí
Nejúspěšnější byl Rakovník v proměnách času
RAKOVNÍK. „I když nebylo mnoho peněz, nabídli jsme toho zhruba stejně jako za starých dobrých časů. Lidé si to jen trochu méně užívají, ale nevím, v čem je příčina. Návštěvníci galerie chodí mnohem více do houfu – na vernisáže, než na samotné výstavy. Už se to tu trochu začíná podobat Praze, kde všichni přijdou na vernisáž a pak už to můžete klidně zavřít. Proto si myslím, že dlouhodobé výstavy, které tu děláme, nejsou ideální, ale zatím nemáme více prostředků, abychom je střídali častěji,“ říká v tradičním novoročním bilancování ředitel galerie Václav Zoubek.
Výstavy a publikace
Jako celek byl podle jeho slov loňský rok v podstatě průměrný podobně jako léta poslední. Návštěvnost Rabasovy galerie byla opět kolem deseti tisíc. „Udělali jsme kolem dvaceti výstav a z pohledu návštěvnosti – pokud pomineme výstavu lilií, na níž pouze poskytujeme prostory – dopadla velmi slušně výstava Jaroslava Krejčího, která přibližovala pohledy na starý a nový Rakovník. Díky tomu úspěchu jsme se s ním domluvili, že během letošního roku zkusíme sestavit publikaci na toto téma a snad ji i zvládneme vydat. Jinak, když už jsme u historických obrázků, jsme vydali reprint Razímovy publikace Vzpomínky na starý Rakovník, což je nesmírně úspěšná kniha. Podobně úspěšné je i další vydání knihy Václav Rabas – Malíř očima své ženy, dětí a hospodyně. Právě teď dokončujeme třetí díl deníků Miroslava Pangráce a v závěru roku bychom chtěli vydat i díl poslední,“ vypočítává Václav Zoubek.
KPH i Heroldův Rakovník
Poměrně tradiční jsou i koncerty z cyklu KPH, které se tu konají pravidelně jednou měsíčně. Rozdíl oproti minulým letů je však ten, že se zlepšuje návštěvnost a publikum se také začíná poněkud omlazovat. „Na letošní rok už máme nasmlouvané umělce do pololetí, jsou většinou z okruhu lidí, které jsme tu už uměli, protože stále spolupracujeme s agenturou Triart, což je Radek Křižanovský a Jan Páleníček. Zatím ještě nemáme představu, jak by měl vypadat Heroldův Rakovník, vše záleží na financích. Ale loňský ročník dopadl velmi dobře, byl dobrý jak co do návštěvnosti, tak i co do odezvy. Heroldova síň i kostel byly mnohokrát opravdu zaplněné do posledního místečka. Musím zdůraznit, že vše funguje tak dobře i díky podpoře města. Bez ní bychom si to dnes nemohli dovolit,“ pokračuje.
Výstavnictví
Síně, které RG obhospodařuje, mají svá zaměření. Malá výstavní síň na radnici je určena především lidem z regionu a blízkého okolí. Nová výstavní síň je věnována dění v soudobém výtvarném umění. A síň ve Vysoké je určena sólo výstavám. V tomto trendu chce galerie pokračovat i v tomto roce s tím rozdílem, že v Nové výstavní síni se budou více objevovat skupinové výstavy. „Pokud vše dobře proběhne, bude tu vystavovat zhruba tři sta výtvarníků. Začínáme ve čtvrtek Poctou Otto Gutfreundovi, kde bude vystavovat třináct lidí. A v podobném duchu budeme pokračovat téměř celý rok. Výjimkou bude jen výstava Karla Součka, který má letos výročí narození. V protější síni zase chystáme jednu archivní výstavu Václava Rabase, který má letos také výročí narození. Budou tam vystaveny i různé archiválie,“ uzavírá Václav Zoubek.
Lenka Pelcová