Do výtvarné soutěže děti poslaly 367 prací
Kroužek propaguje včelaření
RAKOVNÍK. Ten, kdo se chtěl dozvědět něco více o včelách, měl skvělou příležitost těsně před Vánocemi, kdy připravili Rakovčelaříci v čele s Jiřím Cafourkem na rakovnickém gymnáziu den věnovaný včelám. Vzhledem k datu konání jej nazvali příznačně – Medové Vánoce.
Řadu medových receptů mohli načerpat příchozí z volně přístupných brožur a publikací.
Pro ty, kteří se více zajímají o včely samotné, pak bylo k dispozici také dost informací. V jedné z učeben se zájemci mohli dozvědět řadu zajímavostí o včelách i o úlech. Pod několika mikroskopy si pak mohli prohlédnout stavbu oka, nohy, křídla včely či kleštíka – parazita, který způsobuje varroázu. „Největší nával tu byl mezi devátou a desátou hodinou,“ říká studentka gymnázia Jana Mastná, která tu zájemcům přibližuje, co vše je zde k vidění. „Vystřídaly se tu střední i základní školy i školky.“ Pro Janu není včelaření žádnou novinkou: „Máme to v rodině, zatím sice nevčelařím a med nejím, ale počítám s tím, že jednou to na mě přejde.“
Hlavní program se však odehrával v tělocvičně. Probíhaly tu soutěže, byly zde vystaveny obrázky, které namalovaly rakovnické děti do výtvarné soutěže O pohár včelky Máji. Odpoledne tu pak bylo věnováno autogramiádě knihy Václava Švamberka Včelí pastva, rostliny známé i neznámé a závěr dne besedě se včelařskou ikonou Daliborem Titěrou, pracovníkem Výzkumného ústavu včelařského v Dole.
Tento den byl jakýmsi vyvrcholením akcí, které v roce 2014 uspořádali Rakovčelaříci. „Od září jsme připravili celý blok akcí na zdejších základních školách, který jsme spojili s přednáškami o včelách a včelařství. Přednášek bylo zhruba čtyřicet,“ říká Jiří Cafourek. Koncem září vyhlásili Rakovčelaříci i již zmíněnou výtvarnou soutěž. Přišlo do ní celkem 367 prací dětí z mateřských i základních škol okresu. První místo mezi mateřinkami obsadila rakovnická MŠ speciální (Žluťáskové). První příčku v kategorii základních škol obsadila Kateřina Klátilová z 2. ZŠ. Vyhlášeny byly i dvě speciální ceny. Jednu obdrželi žáci ZŠ praktické Pavel Růžička a Pavel Hemens a druhou školní družina z Krušovic.
„Se včelami začíná být situace kritická – globálně, včel neustále ubývá a letošní zima jim také příliš nepřeje. Proto chceme, aby si děti uvědomily, jak jsou včely v přírodě důležité, a nebraly je jen jako zdroj medu,“ dodává Jiří Cafourek. Kroužek Rakovčelaříci vznikl před zhruba pěti lety a schází se na 2. ZŠ. „Dosud byl zaměřen spíše propagačně, ale zjara bychom chtěli začít i včelařit. Úly budeme mít na zahradě Husova sboru, ale včely tu nebudeme mít na med, spíše chceme ukázat různé typy včelaření,“ uzavírá.
Lenka Pelcová