Ve Strašecí vše při starém

NOVÉ STRAŠECÍ. Přestože se před středečním ustavujícím zastupitelstvem nesly Novým Strašecím hlasy, že v souvislosti s termínem jeho konání byl porušen zákon, vlastní jednání se neslo v klidném a věcném duchu. Dokonce ani nebyl navržen jediný protikandidát na žádný z volených postů. Starosta, místostarostka i členové rady byli odhlasováni tak, jak se dohodla koalice ČSSD a MPR (město pro rodinu). Starostou se tedy podruhé stal Karel Filip a místostarostkou Libuše Vosátková. Jediné dvě změny tak jsou na dvou zastupitelských postech. Svého mandátu se vzdali David Ryss (ODS) a Jiřina Kinkalová (MPR) a jejich místa zaujaly Magdalena Pelcová (ODS) a Eliška Kodyšová (MPR).

Ale vraťme se ještě k poměrně obsáhlému článku Miroslava Vachka, který upozornil na zákonem dané termíny: „Nový starosta, místostarosta i noví členové městské rady jsou voleni do svých funkcí na ustavujícím jednání zastupitelstva. Termíny jsou jasně dané. Výsledky voleb byly vyhlášeny 14. října. Od té doby běžela desetidenní lhůta na možnost domáhat se neplatnosti voleb. Od tohoto data pak plyne další lhůta 15 dnů pro konání zastupitelstva. Z toho by se sice dalo dovodit, že jednání můžeme v Novém Strašecí čekat nejpozději 8. listopadu, ale, jak je u nás zvykem, bude to zřejmě později, neboť zastupitelstvo musí být svoláno alespoň sedm dnů před svým jednáním, a tak je jasné, že do mnou výše zmíněného data (8. 11.) řádně svoláno být nemůže,“ zní zkrácená citace.

Podle starosta Karla Filipa je všechno trochu jinak: „Zákonná lhůta pro konání ustavujícího zastupitelstva je tzv. lhůtou pořádkovou a její případné překročení (o necelé dva dny) nemá žádný vliv na platnost zastupitelstva nebo jeho usnesení. Není to prekluzivní ani promlčecí lhůta. Pro konání ustavujícího zastupitelstva bylo potřeba sladit nejenom výsledek povolebních jednání, ale i další organizační záležitosti, proto se konalo až 12. listopadu,“ uzavírá starosta.

Lenka Pelcová

« Zpět