Na startu i v cíli vlastivědné vycházky bylo pro účastníky připraveno lákavé občerstvení.
Díky projektu vyjde i kniha o osobnostech Jesenice
Nová stezka je plná zajímavostí
JESENICE. Původní naučná stezka Jesenicko, která je dlouhá téměř dvacet kilometrů, představovala turistům pouze přírodní zajímavosti. Ta obnovená, jež byla slavnostně otevřena 18. října, přibližuje na čtrnácti informačních panelech mnohem pestřejší paletu informací. Dozvíte se na ní například o velké povodni v roce 1872, o unikátním projektu Africká odysea, k jehož hlavním protagonistům patřili i čápi z Jesenicka, o krvavém selském povstání v roce 1680, jesenických pokladech, významných osobnostech, stavbě železniční trati z Rakovníka do Bečova, nejdelší lokální trati v Rakousku-Uhersku, o petrohradském zámku a někdejším výjimečném krajinářském parku a dalších zajímavostech.
Naučná stezka byla zřízena v roce 1994. Po dvaceti letech existence sešla a potřebovala obnovu. Proto se město Jesenice spojilo s obcí Petrohrad a Místními akčními skupinami Rakovnicko a Vladař a společně vymyslely projekt, který kromě obnovy stezky zahrnul i spoustu dalších aktivit. A uspěly s ním v programu Leader. Projekt získal dotaci prostřednictvím MAS Rakovnicko. „Nechtěli jsme jen suše obnovit naučnou stezku, a tak jsme vymysleli i další doprovodné akce. Za pomoci odborníka Pavla Pavla jsme znovu rozviklali náš viklan, ve spolupráci s integrovanou střední školou jsme vyhlásili soutěž o nejlepší zákusek v podobě viklanu a petrohradské kaple a na trase stezky jsme se zaměřili na obnovu dvou sakrálních památek. Na naší straně to byl křížek pod dubem a na petrohradské straně kaple Všech svatých,“ popisuje jesenický starosta Jan Polák.
Křížek pod dubem je na Jesenicku jedním z mála, který se (až na tabulku s původním nápisem) dochoval v kompletním stavu. Nebyl rozvalený a i litinový kříž je originální. Nyní prošel kompletní opravou. U kaple Všech svatých se oprava zatím soustředila jen na střechu a okna. „Kdysi byly ve všech oknech vitráže. My zatím necháme vitráž osadit jen do okna nad vchodem a ostatní zůstanou jen obyčejně zasklena. I vnitřek kaple si zaslouží komplexní rekonstrukci, ale na tu teprve dojde. Teď jsme opravou střechy a oken alespoň zastavili proces chátrání,“ říká starostka Petrohradu Jitka Dondová.
Z Jesenice k petrohradské kapli vedla 18. října vlastivědná vycházka, kterou byla naučná stezka slavnostně otevřena. Zúčastnilo se jí kolem dvou stovek turistů. Průvodcem byl Roman Hartl, autor textů na nových informačních panelech. V cíli cesty připravili Petrohradští nejen občerstvení, ale také výstavu historických pohlednic Petrohradu. „Ve své sbírce mám už kolem 450 pohlednic z Podbořanska,“ říká 23letý sběratel a amatérský historik Jiří Bláha. Pohlednic samotného Petrohradu vlastní kolem 130. Ucelenější sbírku patrně nikdo další nemá. „Určitě existuje minimálně jedna pohlednice, o níž vím a nemám ji. Získávám je hodně ze zahraničí, často z Vídně a jedna pochází dokonce až z Estonska. Mám i spoustu unikátních věcí, kterých jsou jen jeden kus. Například se mi podařilo získat pohlednici podepsanou přímo od Černína. Navíc je to fotografie ze zámeckého interiéru, což je také rarita, protože už se dneska vůbec neví, jak to v petrohradském zámku kdysi vypadalo,“ popisuje. Jednou by chtěl otevřít muzeum Podbořanska.
Naučná stezka Jesenicko už sice byla znovuotevřena, ale zatím nebyly obnoveny všechny panely na její trase. Vede totiž i přes krtský katastr, který nemohl být do projektu zařazen, protože Krty nebyly součástí MAS Rakovnicko. „Podařilo se jim ale získat peníze od Středočeského kraje, takže budou obnoveny i panely na jejich katastru. A ani na stezce ještě není hotovo. Některé cesty musíme prořezat a zprůchodnit. U viklanu plánují Lesy ČR postavit altán. A co se týče celého projektu, zahrnuje i informační materiály. Především knihu o osobnostech Jesenice a Petrohradu, která vyjde na podzim,“ uzavírá jesenický starosta.
Markéta Hartlová