Obce si osobností, pohřbených na jejich hřbitovech, cení
Městys adoptoval hercův hrob
RAKOVNICKO. Správa pražských hřbitovů přišla loni v červenci se zajímavým projektem. Nabízí opuštěné a neudržované hroby významných osobností k adopci. Jednoho „adoptivního rodiče“ už našla i na Rakovnicku. Městys Pavlíkov se ujal hrobu slavného rodáka ze Skřivaně, divadelního herce Karla Šímy-Šimanovského, který je pohřbený v Praze na Olšanech.
„Každá obec je pyšná na své slavné osobnosti. My se Karlem Šímou-Šimanovským chlubíme jako nejvýznačnějším rodákem ze Skřivaně, proto by byla ostuda, kdybychom se nepostarali o poslední místo jeho spočinutí,“ říká pavlíkovský starosta Miroslav Truxa. Slavný herec byl přezdíván Caesarem českých herců. Narodil se 4. listopadu 1825 do chudé rodiny chalupníka. Při studiu v Praze mu učarovalo divadlo, a tak s kamarády založil ochotnický spolek. Jeho nadání si posléze všiml sám J. K. Tyl a dopomohl mu na tehdejší první českou divadelní scénu. Divadlo bylo alfou a omegou jeho života a vypracoval se tak daleko, že se stal pilířem Prozatímního i Národního divadla.
Ve Skřivani připomíná slavného rodáka pamětní deska na jeho rodném domě. „Před několika lety byla restaurována Václavem Zoubkem a u příležitosti jejího znovuodhalení jsem se dozvěděl, že skřivaňský kronikář Zdeněk Šíma má k jeho osobnosti bohatý archiv a chystá jeho monografii. Zatím však nevyšla. Při svém bádání pochopitelně pátral i po hrobu a našel ho na Olšanském hřbitově. Někdy v minulém roce jsme se tam byli podívat i my s místostarostou. Hrob je celkem zachovalý, ale nikdo se o něj nestará, příbuzní už zřejmě nežijí nebo o něm ani neví. Nechtěli bychom, aby byl jednou kvůli neplacení poplatku zrušen, proto jsme začali jednat se správou hřbitova, že bychom na údržbu hrobu přispěli. Nakonec nám bylo nabídnuto zapojit se do nově vzniklého projektu Adopce hrobů,“ popisuje pavlíkovský starosta.
Od letošního roku má tedy městys Pavlíkov nad hrobem patronát. Zaplatil 7000 korun za pronájem hrobového místa na následujících deset let a bude se starat i o jeho údržbu. „Máme sice svoji vedlejší hospodářskou činnost, ale nebylo by příliš ekonomické a praktické posílat do Olšan přímo naše pracovníky. Zřejmě se tedy domluvíme s pražskou správou hřbitova, aby běžnou údržbu zajistila ona a my ji budeme jen platit,“ dodává Miroslav Truxa. Na webu www.hrbitovy.cz zveřejňuje správa pražských hřbitovů jména pohřbených osobností, jejichž hroby jsou dnes opuštěné a některé i v dezolátním stavu. Kdokoli z veřejnosti je může adoptovat.
Ovšem i vesnice na Rakovnicku se mohou pyšnit hroby slavných osobností. Asi nejpříkladnější péči prokázala Čistá, která investovala nemalé prostředky do úpravy hrobu Filipa Jakuba Frídy, otce básníka Jaroslava Vrchlického, který je pohřbený na jejím hřbitově. Místo posledního odpočinku správce zdejšího parního mlýna bylo totiž označeno novodobým betonovým náhrobkem. Obec ho nechala nahradit litinovým křížem na pískovcovém podstavci, replikou toho původního. Hrob dnes opět vypadá jako v době, kdy u něj skládal Jaroslav Vrchlický verše.
Jiný zajímavý příklad vzdání holdu místní osobnosti můžete najít ve Mšeci. Tam naopak městys napravil chybu z minulosti. „Jednou z našich osobností je básník Jaroslav Herda. Byl synem zdejšího schwarzenberského porybného a zemřel ve věku pouhých 22 let. Byl pohřben na dolním hřbitově, ale jeho hrob už neexistuje. Proto jsme mu při rekonstrukci starého hřbitova věnovali volný prostor u márnice, kde se nedochovaly žádné náhrobky,“ říká mšecká starostka Libuše Bestajovská. Vznikla zde tzv. alej veršů, což jsou kamenné desky, jakési fiktivní náhrobky, s úryvky Herdových básní.
Markéta Hartlová