Lesy ČR už na žádné lesní správě plody nevykupují

O kaštany stojí jen obory

RAKOVNICKO. Také patříte k rodinám, které se při podzimních procházkách s dětmi vracejí domů s taškami plnými kaštanů? Děti zkrátka sběr kaštanů milují. Nejen proto, že z plodů rády vyrábějí zvířátka, ale i proto, že je jim líto nechat je jen tak bez užitku ležet. Zatímco v minulosti se sběrem kaštanů zabývala každá škola, stejně jako sběrem papíru nebo pomerančové kůry, dnes už se mu věnují jen některé. Co tedy dělat s bedýnkami kaštanů, které se vám doma hromadí?

Jako první vás zřejmě napadne obrátit se na Okresní myslivecký spolek Rakovník. „Letos už jsem dostala několik emailů s dotazem, jestli vykupujeme kaštany. Okresní spolek ho ale nezajišťuje, nemá to ve své kompetenci a ani nemáme vhodné prostory pro uskladňování. Vždycky lidem odpovídám stejně, aby se obrátili na lesní správy nebo konkrétní nájemce honiteb, tedy přímo na myslivecká sdružení v místě jejich bydliště,“ říká Hana Šmídová, jednatelka OMS Rakovník.

Myslivci z běžných honiteb ovšem před zimou velké množství kaštanů nepotřebují. Krmí s nimi jen doplňkově. „Srnčí je totiž špatně bere. Krmíme většinou kukuřicí, která zůstane ležet na poli po sklizni a kterou tam chodíme sbírat, nebo zrním, ječmenem a ovsem. Vím, že kněževeská družina vozila kaštany, které s dětmi sebrala, do Lužné, kde je vykupuje lesní správa. My, když jsme sbírali kaštany s naším mysliveckým kroužkem, jsme je vozili panu Bubovi do Olešné, který má soukromou daňčí obůrku. Kaštany se totiž dávají hlavně vysoké zvěři, jako jsou daňci, jeleni nebo mufloni, takže je potřebují spíše v oborách,“ říká Miroslav Franěk z mysliveckého sdružení v Kněževsi.

Lesní správy Lesů ČR kaštany přijímají, nejčastěji se na ně obracejí školy. Momentálně už ale mají dostatečnou zásobu na zimu. „Sběr kaštanů je ryze dobrovolnou aktivitou škol, nemáme s nimi žádnou dohodu o tom, že by nám kaštany pravidelně dodávaly. Lesy ČR pořádají pro veřejnost, a to včetně školáků, řadu zajímavých populárně naučných akcí. Stává se tedy, avšak rozhodně nejde o pravidlo, že některé školy následně darují Lesům ČR menší množství kaštanů za účelem zimního přikrmování lesní zvěře. Taková aktivita je ze strany LČR samozřejmě vítaná. Letos však již na Rakovnicku máme vytvořeny dostatečné zásoby, a proto již další kaštany nepřijímáme. Obdobně je to též u žaludů,“ vysvětluje tiskový mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík.

Máte-li doma pár bedýnek kaštanů, o které, jak to tak vypadá, nikdo nestojí, nevěšte hlavu. Pokud je přivezete jako dar do olešenské obory k Petru Bubovi, uvítá vás s otevřenou náručí. „My budeme za kaštany v jakémkoli množství moc rádi. Za zimu totiž zkrmíme kolem deseti metráků. Kaštany mi sbírají jen kladenské školy, které jsou v tom aktivnější než ty místní, ale kdyby nám chtěla pomoci i nějaká z Rakovnicka, bylo by to skvělé. Stačí, když je budou shromažďovat někde v sudu a až bude plný, dají mi echo a já si pro ně přijedu,“ říká Petr Buba. Pokud byste ho rádi kontaktovali, uvádí na sebe i telefonní číslo 606 265 615.

S kaštany vás určitě nevyhodí ani v Lánské oboře. „Kaštany nevykupujeme, ale dary přijímáme. Když nám někdo kaštany přiveze, budeme za ně rádi. Tak velké množství, abychom je museli vykupovat, jich do obory nepotřebujeme. Tím, že máme v honitbách hodně bukových a dubových lesů, máme pro zvěř dostatek bukvic a žaludů,“ říká Michal Štrunc z Lesní správy Lány.

Markéta Hartlová

« Zpět