Na adresu Tatry nešetří chválou, má prý samá nej

Hasiči dostali novou cisternu

RAKOVNÍK. Až potkáte rakovnické hasiče v novém zásahovém autě, určitě je nepřehlédnete. Hasičský záchranný sbor Rakovník totiž konečně dostal techniku, po které dlouho toužebně pošilhával – novou Tatru 815-7. Spousta stanic v republice už nové cisterny vlastní a nemůže si je vynachválit.

Rakovničtí hasiči získali novou cisternu od HZS Středočeského kraje, který ji pořídil v rámci modernizace techniky na svých stanicích. „Složky už dostaly rozum a snaží se kupovat auta, která mají cenu, jsou spolehlivá, česká, jednoduchá na obsluhu, ale i laciná na provoz. U Scanie, kterou máme, nás servis a povinné garance stojí ročně 50 tisíc korun, zatímco u Tatry to je jen kolem 10 tisíc korun. A hlavně je to spolehlivé auto s dostupnými náhradními díly,“ říká Karel Jelínek, velitel HZS Rakovník.

Cisterna stála 6 750 tisíc korun a používá se pro ni označení Tatra 815-7 nebo CAS 30/9000/540-S3VH. Obojí je správné. Auto má totiž terénní podvozek Tatra a druhé označení znamená zkratku pro cisternovou automobilovou stříkačku a její výbavu. „V cisterně je 9000 litrů vody, 540 litrů pěnidla, vzadu se nachází stříkačka s výkonem čerpadla 3000 litrů za minutu. Kromě toho je vybavena snímatelnou otočnou lafetovou proudnicí a nárazníkovou proudnicí, která je plně ovladatelná z místa velitele vozidla,“ popisuje Josef Tvarůžek.

Tatra je konstruována především pro lesní požáry, ale hasiči s ní pochopitelně budou jezdit nejen do lesů. „Je to velkoobjemová cisterna, takže je vhodná na všechny požáry. Hasičská auta mají většinou výšku 3,5 metru, tohle má 2,8 metru, takže je to nejnižší hasičský speciál, který se v současnosti vyrábí. Dále je obratnější, má výborné manévrovací schopnosti a tatrovácký podvozek patří k nejkvalitnějším, takže se s autem dostaneme i do takových míst, do kterých bychom se se Scanií nedostali,“ popisuje nadšeně Karel Jelínek.

Navíc je Tatra i tak trochu obojživelná, protože se může brodit i v opravdu hlubokých korytech potoků či řek. „Maximální ponor označuje ryska na dveřích kabiny, při výrobě se myslelo i na detaily, takže se veškeré věci, které by se mohly při brodění ve vodě poškodit, umístily do výšky nad ryskou,“ popisuje Josef Tvarůžek.

Tatra se nejprve několik týdnů zajížděla, od minulého týdne už je zařazena do výjezdu. Nahradila jednu ze Scanií, kterou HZS Rakovník vyřadil a převedl HZS Slaný.

„Při zajíždění jsme museli s Tatrou ujet kolem 3000 kilometrů, takže už jsme se s ní samozřejmě svezli. Jízda je v ní mnohem příjemnější, má lepší a pevnější podvozek. Tím, že je nižší, se lépe vejdeme pod viadukty a v lese se snáz otočíme. Navíc jde ještě snížit tím, že se podvozek vypustí a vršky kol tím úplně zmizí v blatníku. V terénu se s ní jede výborně. Nenaklání se, protože samostatná není jen každá náprava, ale každé kolo,“ popisuje zkušenosti hasič Pavel Krejčí a jeho kolegové jen se smíchem dodávají, že jsou zvědaví, kdo Tatru jako první odře.

Cisterna ale není jedinou novou technikou HZS Rakovník. Další vybavení stanice pořídila díky příspěvku od města Rakovníka. „Město nám každý rok přispívá ze svého rozpočtu částkou 200 tisíc korun na chod stanice. Jsou to účelově vázané prostředky. Každý rok musím pro stanici získat nějaký příspěvek a k němu pak krajské ředitelství přidá další peníze. Loni jsme za 200 tisíc od města a 350 tisíc od krajského ředitelství koupili člun. Letos byly prostředky použity na nákup oscilačního monitoru, elektrického ventilátoru a kontejneru. Teď potřebujeme získat půl milionu korun, aby nám k němu ředitelství přidalo dva miliony a pořídil se nový rychlý záchranný automobil (RZA), který vyjíždí k dopravním nehodám. Je nezbytný. Když jedeme například k nehodě na Krupou, tak nám to cisternou trvá o sedm minut déle než s ‚erzetáčkem‘,“ uzavírá velitel Karel Jelínek.

Markéta Hartlová

« Zpět