Pokud není poptávka, nemůže být ani nabídka

Novinky a praktiky šmejdů

RAKOVNÍK. O tom, že už se minimálně rok a půl v médiích velmi často propírá problematika předváděcích akcí, asi netřeba příliš polemizovat. K tomu, kdo chce slyšet, už se tedy jistě informace dostaly. Přesto se lidé stále dávají oklamat podvodnými praktikami šmejdů, a tak není od věci se k nekalým praktikám neustále vracet a upozorňovat především na nové metody, jimiž útočí na chytlavé spotřebitele. A právě jim je věnován tento článek.

Jak vyplynulo z nedávné besedy s pracovnicemi ČOI, lidé jsou nepoučitelní. „Máme poměrně nedávnou zkušenost z předváděcí akce, kde byly naše inspektorky, veřejně vystoupily a varovaly lidi, aby neuzavírali smlouvy. Stejně tam dvě kupní smlouvy byly uzavřeny. My jako ČOI nemůžeme tyto akce zrušit, zamezit jejich pořádání mohou snad jen senioři, kteří na ně nebudou jezdit. Pokud není poptávka, nemůže být ani nabídka,“ říká inspektorka Libuše Pešková.

Mezi poslední novinky šmejdů patří prý čističky na vodu. Prodávající rozhodí letáčky do domovních schránek, kde informuje o tom, že pokud chce člověk zjistit kvalitu vody, stačí zavolat na uvedené telefonní číslo. „Z rozboru, který mu pak prodejce předvede, pochopitelně vyplyne, že voda je tak závadná, že je zázrak, že spotřebitel ještě žije. Člověk snadno podlehne triku a zaplatí si čističku vody. Prodejce mu na vodovodní řad nainstaluje jeden filtr za 15 tisíc a člověk si myslí, že je vše v pořádku. Přitom analýza, kterou mu doma provedou, je podvod a samotný filtr mu jeho vodu nezkvalitní,“ popisuje jednu z možných taktik podvodných prodejů. Ty se totiž netýkají pouze hromadných prodejních akcí.

Absolutní novinkou a vrcholem drzosti pak je, že se firma tváří jako nějaká spotřebitelská organizace. Jsou vytypováni senioři, kteří se už nějakých předváděcích akcí zúčastnili, uzavřeli kupní smlouvu a mají problémy třeba právě s vymáháním následných spotřebitelských práv (odstoupení od smlouvy apod.). Jsou telefonicky kontaktováni a volající je zve na určitý termín s tím, ať s sebou vezmou kupní smlouvy, že jim pomůže domoci se svých práv.

„Ale opět se z toho vyklube předváděcí akce, kde jsou nabízeny VIP karty, na něž jsou údajně poskytnuty dotace z EU na pokrytí nákladů vzniklých z předchozích smluv. A spotřebitelé si opět řádně nepřečtou smlouvu a místo, aby se zbavili jednoho problému, ušijí si na sebe další,“ uzavírá Libuše Pešková.

Lenka Pelcová

« Zpět