Bruslaři se dočkají dřív než plavci

RAKOVNÍK. O tom, že město Rakovník se v nebližší době nevyhne zásadní investici do plaveckého bazénu, se ví. Nicméně rekonstrukce je zatím pouze ve stadiu úvah. Nového stánku se tak trochu nečekaně dočkají dříve hokejisté než milovníci plavání. S předsedou HC Rakovník Jaroslavem Froňkem jsme hovořili o plánované rekonstrukci stadionu, jejíž první etapa by mohla začít už za pár měsíců.

Co vás přivedlo k úvahám o rekonstrukci stadionu?

Zimní stadion je v dezolátním stavu. Údržba, pokud se zde nějaká prováděla, se dělala nesystematicky. Vždycky se jenom záplatovalo. Hlavním cílem je zlepšit celkové prostředí zimního stadionu, objekt zateplit a vyměnit technologii tak, aby se mohla prodloužit sezóna.

O jak starou stavbu se vlastně jedná?

Hokej se hrával nejprve u sokolovny, zimní stadion se začal stavět v 70. letech. Postupně a v akci Z. Pamatuji se, jak jsem tam v roce 1984 chodil na brigádu. To se tehdy stavěly šatny. Předtím se hokejisté převlékali v buňkách. Střecha se postavila v roce 93. Byl to tehdy jenom otevřený přístřešek, teprve později přibylo opláštění. Takže pořád se vlastně něco lepilo a přidělávalo.

Co je hlavním cílem rekonstrukce?

Chceme docílit toho, aby byl provoz ekonomičtější, a přitom prodloužit sezónu, abychom byli konkurence schopní s ostatními stadiony v kraji. Standard je osm až deset měsíců chlazení, což stávající technologie neumožňuje.

Zůstane ze stávající konstrukce něco zachováno?

Technologie chlazení bude celá nová. Nosné prvky a obvodové zdivo a příčky zůstanou zachovány.

V jakých fázích bude rekonstrukce probíhat?

V první etapě, která by měla stát kolem 17 milionů, vznikne nová strojovna, nová ledová plocha s chladící technologií a zázemí pro hokejisty a veřejnost. Půjdeme cestou rekonstrukce stávajících šaten. Druhá etapa za dalších dvacet až třicet milionů korun bude obnášet zateplení zastřešení a opláštění plus rekuperaci a nové osvětlení. Rekuperací chceme docílit toho, aby bylo na stadionu příjemně teplo, aniž by to ohrožovalo kvalitu ledu. Ve třetí etapě za dalších dvacet až třicet milionů plánujeme vytvořit zázemí pro sportovce a zaměstnance v budově, kde je teď ubytovna. Rekonstrukcí by prošla i restaurace, sociálky a ubytovací kapacita. Areál chceme do budoucna využívat na soustředění, kempy, semináře pro rozhodčí a další akce, aby měl zimák větší využitelnost. Chceme zařízení nabízet i zahraničním klubům.

Z čeho bude akce financována?

Chceme požádat o dotaci z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy z programu rekonstrukce sportovišť. Finanční spoluúčast nám přislíbilo město Rakovník. Nyní ještě musíme nechat zhotovit projekt pro zadávací řízení. Pokud bude program vypsán do konce roku, dalo by se to stihnout. Směřujeme to tak, abychom 1. dubna začali předělávat a v září už hráli na nové ledové ploše s novou chladící technologií.

Myslíte, že nový stadion přinese kromě povozních úspor i vyšší kvalitu hokeje?

Věříme, že ano. V současné době je to tak, že nejtalentovanější hráči od nás odcházejí tam, kde je sezóna delší a mají možnost na sobě déle a více pracovat. Tady s dětmi pracujeme na té úrovni, kterou jsme schopni nabídnout, ale stejně nám výkonnost utíká, protože naše děti jsou na ledě o dva až tři měsíce kratší dobu, než jejich soupeři z okolních měst. A i když jsme schopni vychovat někoho, kdo je talentovaný, v mládežnickém věku nám uteče. S rekonstruovaným stadionem se dá výhledově počítat, že se v Rakovníku budou hrát vyšší soutěže než nyní.

Pavel Sklenička

« Zpět