Foto

PŘÍLEPY. „Vyhraje ten, kdo načeše nejvíc věrtelů. Paní Květa Staňková vám pak změří správnou míru,“ uděluje na chmelnici poslední instrukce Eva Kutílková. Na farmu U Kutílků se k letošnímu ročníku Gambrinus mistrovství v ručním česání chmele sešlo 20 dospělých a 6 dětí. Tradiční favoritkou soutěže je Zdena Malafová z Kněževsi, která nenašla soupeře ani letos. Za tři hodiny načesala sedm věrtelů. Druhý byl Jiří Marek z Přílep s pěti věrteli a třetí Jitka Lužná se čtyřmi. „Letos bylo padesát let od natočení filmu Starci na chmelu, a tak ceny přijeli předávat Karol Dobiáš, Antonín Panenka a Josef Laufer, který ve filmu hraje na kytaru a zpívá. Večer pro všechny soutěžící vyhrávala kapela Orion,“ doplnila farmářka. Více k tématu v Bulvárku na str. 5.

 

Některá pole jsou od loňska zamokřená, rostliny vyhnily

Úroda chmele bude průměrná

RAKOVNICKO. „Správný hospodář by měl hodnotit, až když má úrodu pod střechou,“ říká Zdeněk Rosa ze společnosti Zem-Invest Mutějovice. I proto se zemědělci zatím zdráhají odhadovat, jak moc úspěšná bude letošní chmelová sklizeň. Na Rakovnicku se začalo česat 22. a 23. srpna a po prvním týdnu se zdá, že by výnosy mohly být minimálně průměrné.

„Momentálně češeme sedmým dnem, chmele potrvají dvacet dní, takže rozborů je ještě málo na to, abychom mohli s konečnou platností říct, jestli jsme na tom dobře, nebo ne. Obsah alfa hořkých kyselin se zatím zdá být průměrný nebo vyšší a výnos je slušný, lehce nadprůměrný,“ říká Pavel Řepík z kounovského Probiosu. Současná výkupní cena za chmel je velmi příznivá, ale málokterá společnost bude prodávat za aktuální ceny. „Dnes už si nikdo netroufne nemít uzavřené smlouvy dopředu. I my máme smlouvu starou tři nebo čtyři roky, v níž je stanovena výkupní cena. Tudíž je poplatná době. Závazek ale dodržet musíme,“ vysvětluje Pavel Řepík.

Probiosu bohužel letošní sklizeň komplikuje oprava mostu na silnici z Kounova do Janova. „Trať rozděluje území, kde máme pole. Jiný přejezd přes trať není, proto musíme z Janova vše vozit přes Milostín a tím pádem nám naskakují náklady na dopravu. Je to pro nás velká komplikace, a to nejen teď během chmelů, ale už o žních,“ říká ředitel Probiosu.

V sousedních Mutějovicích začaly chmele rovněž 22. srpna. Minulý čtvrtek už měl Zem-Invest očesánu třetinu z 86 hektarů chmelnic. „V některých polohách je chmel dobrý, v některých je to horší. Pole se ještě nevyrovnala s loňskými záplavami. Tam, kde byla loni voda, je to stále podmáčené a nic tam nenarostlo. Ohledně sklizně bych nerad něco zakřikl, protože kalamita, například kroupy, může přijít kdykoli a vše bude rázem jinak. Můžu ale říct, že žádná mizérie se nerýsuje a že by výnos mohl být průměrný,“ říká Zdeněk Rosa ze společnosti Zem-Invest. Na některých chmelnicích je podle něj úroda nevyrovnaná. Na první pohled vypadá chmel pěkně, je dobře nasazený a pazochy jsou plné šišek, ale když do chmelnice vstoupíte, zjistíte, že štoky, které jsou uprostřed pole, jsou samé lupení a šišky rostou jen na horních dvou metrech.

Se zamokřením polí bojuje i kolešovický Rakochmel, který chmel pěstuje na 124 hektarech. „Letos je sice dost sucho, ale chmel doplatil na velké mokro. Zní to sice zvláštně, ale může za to minulý rok, kdy byla pole zaplavená. Kvůli zamokření z minulého roku je spodní voda vysoko, proto chmel po celou dobu vegetace vyhníval. V sušších lokalitách je výnos dobrý, v těch vlhkých ale spousta rostlin vyhnila a musí se přesázet, odhadem je to 25 procent rostlin. Ale to už zkrátka k zemědělství patří,“ říká Karel Šrámek z Rakochmelu. I přesto je s chmelem relativně spokojen. Výnos je průměrný a obsah alfa hořkých kyselin dokonce nadprůměrný.

„Chmel vypadá solidně. Je v dobrém stavu, zdravý a zelený, jen je trochu menší obsah alfa hořkých kyselin. Zatím jsem s průběhem sklizně spokojený. Letos nám navíc počasí nepřineslo žádné velké extrémy, rok byl možná jen trochu sušší, ale myslím, i když přesné údaje zatím nejsou, že sklizeň bude průměrná,“ říká Luděk Polcar, chmelař společnosti Agrochmel Kněževes.

Markéta Hartlová

« Zpět