Ztracenými doklady podatelnu nejvíce zásobují čtvrteční trhy
Nálezy město uchovává tři roky
RAKOVNÍK. Co lidé ztrácejí nejčastěji? Klíče, peněženky a mobilní telefony. Občas někdo na oddělení ztrát a nálezů přinese i tašku s nákupem. Na radnici ji přijmou, ale pokud se o ni nikdo nepřihlásí, skončí za tři dny v popelnici. S nálezy, které nepodléhají tak rychlé zkáze jako potraviny, je to jiné. Podle nového občanského zákoníku, který vešel v platnost k 1. lednu letošního roku, je město musí opatrovat tři roky. Nepřihlásí-li se majitel, propadnou poté do majetku města.
Zákon neupravuje jen to, jak mají s nálezem nakládat úřady, ale pochopitelně i to, jak se má zachovat člověk, který bezprizorní věc našel. „Pokud ví, komu patří, je povinen ji majiteli vrátit. Pokud to neví, měl by se zachovat následovně. Když věc najde v nějaké veřejné budově nebo veřejném dopravním prostředku, měl by ji odevzdat provozovateli zařízení. Když ji najde na ulici nebo dalších místech, měl by ji odevzdat na obecním úřadě v daném katastru. Co se týče města Rakovníka, tak to přijímá nálezy na podatelně. Tady u nás by lidé měli své ztracené věci hledat, ale bohužel málokdo o tom ví. Většinou chodí spíše na policii,“ říká Bohumil Štíbr, vedoucí odboru vnitřních věcí MěÚ Rakovník.
V podatelně radnice ostatně končí i věci, které nálezce odevzdá na služebně městské policie. Každý nález je pečlivě zaevidován do evidenční knihy. „Pracovnice podatelny sepíše s nálezcem protokol, ve kterém se uvádí, kdo věc přinesl, kde ji nalezl a popíše se, jak vypadá. Poté se uloží. Neevidují se pouze klíče. Ty se uloží k ostatním a když přijde někdo, že ztratil klíče, může do nich nahlédnout, jestli ty své neobjeví,“ říká vedoucí odboru. Podatelna však nepřijímá všechno, co někdo najde na ulici. Nevezme věci, které jsou špinavé, plesnivé nebo zapáchající, nebo rozbité předměty, které už mají charakter odpadu (například poškozená elektronika).
„Podle nového zákoníku musíme nálezy uchovávat tři roky, dříve byla lhůta kratší – jen půl roku. Pokud se o ně majitel nepřihlásí, propadnou po uplynutí dané doby obci. Ta je může po jejich ocenění vyřadit a zajistit jejich likvidaci, nebo zavést do majetku. To se ale stává málokdy, častěji se likvidují, protože pro město nemají žádnou cenu,“ vysvětluje Bohumil Štíbr. Samostatnou kapitolou jsou doklady. Jestliže je jejich majitel z našeho okresu, snaží se ho radnice kontaktovat.
„V případě občanských nebo řidičských průkazů, cestovních pasů a techničáků na auto postupujeme tak, že pokud se nám majitele nepodaří zkontaktovat, necháme je tu den nebo dva a poté je pošleme úřadu, který je vydal. Stejně tak u kartiček zdravotního pojištění nebo platebních karet,“ říká vedoucí a dodává, že na nálezy průkazů bývají v Rakovníku největší žně během čtvrtečních trhů.
Cennější věci, jako jsou hodinky, šperky, mobily nebo peníze, radnice ukládá do trezoru, větší nálezy, jako jízdní kola, do skladu. O nálezech informuje občany na svých webových stránkách. Momentálně hledá majitele čtyř mobilních telefonů a dětského kola. „U mobilního telefonu nezkoušíme vypátrat majitele tím, že zavoláme na nějaké číslo ze seznamu. Většinou je problém v tom, že se do telefonu nedostaneme, protože neznáme PIN. Na druhou stranu je ale právě PIN tím nejlepším důkazem, jak nám může člověk prokázat, že je mobil skutečně jeho. U ostatních věcí nám majitel musí věc před jejím vydáním správně popsat,“ říká Bohumil Štíbr.
Asi nejkurióznějším nálezem z posledních let byl papoušek. „Majiteli uletěl v době, kdy už byla zima. Byl prokřehlý, takže nebyl problém ho chytit. Stejně jako ostatní zvířata jsme ho řešili přes městskou policii. Papoušek byl převezen na Kladno do záchranné stanice. Co se s ním nakonec stalo, už si ale bohužel nepamatuji,“ uzavírá vedoucí.
Markéta Hartlová