Foto

Na nových „náhrobcích“ najdete verše básníka Jaroslava Herdy.

 

Zajímavým prvkem jsou náhrobky s úryvky básní

Hřbitov je součástí výletní trasy

MŠEC. Nemusíte být dekadentní umělec, abyste měli rádi atmosféru hřbitovů. V noci možná působí strašidelně, ale přes den v nich najdete stejný klid a ticho jako při procházce lesem. Proč by tedy hřbitov nemohl být místem, které bude lákat výletníky k návštěvě? Ve Mšeci už se takový nápad zhmotnil. Starý opuštěný hřbitov se proměnil v místo k relaxaci i studnici informací. Jako zajímavost tu navíc najdete pomník věnovaný Bludným duším nebo alej veršů místního básníka Jaroslava Herdy.

Starý mšecký hřbitov pochází z předminulého století, svému původnímu účelu neslouží již dlouhá léta. Stal se spíše kulturní památkou, byť ne oficiálně státem uznanou. „Má moc hezkou atmosféru. Ráda jsem se na něm při svých vycházkách zastavovala, proto mi bylo líto, že je jeho stav tak žalostný. Ohradní zeď byla pobořená, márnice polorozpadlá s propadlou střechou, některé náhrobky povalené a celý hřbitov byl hodně zarostlý,“ popisuje jeho někdejší podobu starostka Libuše Bestajovská. Když se městys začal poohlížet po záměru, na který by mohl získat dotaci z programu Leader, na hřbitov si vzpomněla. Původní myšlenka pouhé revitalizace se nakonec rozvinula do větších rozměrů. Výsledkem projektu tak je zhruba pětikilometrová výletní trasa, na níž je zrevitalizovaný hřbitov jednou ze zastávek.

„Je to výletní okruh, jehož stěžejním motivem je román Bludné duše od Václava Beneše Třebízského. Jeho děj se totiž vztahuje k našemu kraji, a proto jsme ho chtěli připomenout. Upomínáme na něj i fiktivním náhrobkem dvěma titulním postavám románu, nešťastným milencům princezně Lucilii a hraběti Kolovratovi, který jsme na hřbitov umístili,“ popisuje starostka. Nová je i alej veršů, tedy „náhrobků“ na nichž nenajdete žádná jména, ale verše. Jsou to básně ze sbírek Jaroslava Herdy (1859-1881), syna zdejšího schwarzenbergského porybného, který byl talentovaným poetou a bohužel zemřel velmi mladý.

„Myslím, že je to zajímavé oživení. Na hřbitově jsme kromě toho nechali upravit zeleň, dosadit keře, opravit zeď s bránou a dřevěnými vraty a asi nejvíce prokoukla opuková márnice, ze které je moc hezká stavba. I ta má využití. Je z ní otevřené atrium, ve kterém výletníci najdou panely se zajímavými informacemi, například o tom, jak se v minulosti pohřbívalo, jaké při tom byly rituály, ale i o pověrách nebo upírech,“ říká Libuše Bestajovská. Na hřbitově se dochovala také spousta historických náhrobků. Ty povalené nechal městys vztyčit. A od doby, co byla revitalizace hřbitova zahájena, se u nich začaly objevovat svíčky. „Píšou mi lidé, kteří mají na hřbitově pochované své předky a děkují, že jsme hřbitov tak hezky upravili,“ dodává.

Od hřbitova vás vycházkový okruh zavede přes pole k lesu a po lesní cestě k silnici na Srbeč, odkud se kolem kapličky vrací zpět do vesnice. „Také kapličku u silnice na Srbeč jsme mohli díky projektu opravit. Podařilo se nám získat starý snímek, jak původně vypadala, a z něj firma při rekonstrukci vycházela. Na všechno dohlíželi památkáři, takže se to moc povedlo,“ uzavírá starostka.

Markéta Hartlová

« Zpět