Jiří Froněk
Předseda Jiří Froněk chce vrátit dobrou pověst fotbalovému klubu
Jméno Tatranu bylo vláčeno bahnem
Po posledním jednání zastupitelstva mohou funkcionáři i členové fotbalové klubu TJ Tatran Rako Rakovník svobodně vydechnout. Kauza „umělá tráva“ skončila happyendem. Město při ní investovalo částku 3,6 milionu a získalo majetek v hodnotě 18 milionů. Předseda Tatranu Jiří Froněk však viní město ze špatného postupu a žádá, aby bylo očištěno dobré jméno fotbalového klubu.
Kauzu „umělá tráva“ na Tatranu stále ještě šetří policie, z poslední schůze zastupitelstva však vyplynulo, že pro Tatran i pro město je to uzavřená záležitost?
Já si myslím, že tato kauza už byla uzavřena v minulém týdnu, ale toto vám musí osvětlit vedení města Rakovník. Podpisem dohody o narovnání uzavřené mezi Tatranem, firmou Phillip – sportovní trávníky jako zhotovitelem a městem je záležitost po občanskoprávní stránce uzavřená. Kromě jiného, Tatran se zde zavázal, že do 31. 12. 2020 převede „umělku“ na město. Dále deklaroval, že ji ve skutečnosti převede po ukončení šetření orgánů činných v trestním řízení a po dořešení účetně administrativních záležitostí se zhotovitelem.
Na ZS jste naznačil, že tělovýchovná jednota nikterak nepochybila a že budete žádat satisfakci v podobě očištění jména Tatranu i vašeho.
Na zastupitelstvu jsem zmínil čtyři body, které Tatran zveřejnil ve svém tiskovém prohlášení hned na začátku kauzy. Že jsme žádné dokumenty nefalšovali a ani se nezúčastnili žádných podvodných jednání, že se ke kauze nebudeme vyjadřovat v průběhu šetření a že budeme aktivně spolupracovat s orgány činnými v trestním řízení. A protože jsme si byli vědomi, že jsme se ničeho, z čeho jsme byli osočováni, nedopustili, tak bylo jedním z bodů to, že po ukončení této kauzy využijeme všechny možné dostupné prostředky k očištění jména Tatranu i jména svého, neboť tato jména byl v souvislosti s touto kauzou tři čtvrtě roku vláčena bahnem.
Jak si to očištění představujete?
Jakou to bude formou, zatím nevím. Počkáme, až bude věc došetřena policií. Jednou z nich bylo třeba to, že jsem zastupitele informovat o krocích, které město vůči tělovýchovné jednotě dělalo, o kterých oni, jako zastupitelé, ani nevěděli, a jaké to na nás mělo dopad. Přitom takové banální věci se v běžném životě řeší úplně jiným způsobem.
Trojdohoda tedy zajišťuje, že ani po letech nemůže nikdo přijít a říct, že „umělka“ nepatří ani Tatranu, ani městu?
Ještě před trojdohodou byl na městě sepsán dodatek ke smlouvě o dílo (mezi Tatranem a Phillip trávníky), ze kterého jednoznačně vyplývá, že vlastníkem je Tatran. Následná trojstranná dohoda, kromě konstatování této skutečnosti, obsahuje i termín, kdy stavbu městu předáme.
Je vám už dneska jasné, proč se celá věc tak zašmodrchala?
Z větší části se domnívám, jak to všechno možná asi bylo, ale nemůžu o tom mluvit.
Na ZS jste se do vedení města pustil, že kdyby nevyplatilo částku 3,6 milionu předčasně, nemuselo ke kauze vůbec dojít.
To máte pravdu, domnívám se, že město tyto prostředky nemělo v tom termínu, ve kterém je vyplatilo, vyplatit, a tím k této kauze nemuselo vůbec dojít. Mohu se domnívat, že tímto byl porušen i zákon. K tomuto závěru mě vedou některé prozkoumané dokumenty a především závěr interního auditu, které město prostřednictvím svého odboru na celou akci „umělka“ udělalo. Pravdou je, že tímto se nikdo nezabýval.
Sláva Vaic