Sbor Václav oslavil kulaté výročí zpěvem.
Čistecký sbor Václav slaví letos kulaté jubileum – 150 let
Dokud to půjde, budeme zpívat!
ČISTÁ. U příležitosti výročí založení pěveckého sboru Václav se v sobotu 7. června konal ve zdejším kulturním domě slavnostní koncert. Na něm se představil nejen oslavenec, ale i další čtyři sbory včetně čisteckého dorostu.
Jak uvedl mástostarosta obce, který i celým koncertem provázel, pěvecký sbor Václav byl založen v roce 1864, tedy před sto padesáti lety. Patří tedy v historii Čistecka k nejstarším dobrovolným spolkům. Přítomné přivítala i starostka Blanka Čebišová: „Naše obec má bohatou spolkovou činnost. Díky tomu v loňském roce vyhrála i titul Vesnice Středočeského kraje roku 2013. Hodnotitelské komisi se velice líbil i pěvecký soubor Václav a jeho vystoupení přispělo velkou měrou k jeho získání. Pro členy souboru je malým svátkem každé úterý, kdy se scházejí na pravidelné zkoušky do zdejší ZŠ,“ uvedla a popřála sboru nejen dlouhou budoucnost, ale i to, aby se mu podařilo to, co ho nejvíce trápí – najít nové členy z mladší generace.
Jako „předskokan“ vystoupily s pásmem písní děti ze zdejší ZŠ, které začaly zpívat teprve před rokem. I přes to, že technika je poněkud vypekla, sbor, který tvoří samé dívky, odzpíval několik lidovek a své vystoupení uzavřel písní Honky tonky blues. Za to, že se dívky nenechaly technikou rozhodit, si vysloužily dvojnásobný potlesk.
Pak již zaplnil pódium oslavenec a místostarosta Pavel Tintěra přiblížil v kostce jeho historii: „Soubor vznikl původně jako chrámový až později se změnil na smíšený pěvecký sbor, který začal vystupovat na různých pódiích. Založil jej místní farář Josef Bartovský spolu s řídícím učitelem Františkem Leipertem (i první sbormistr) a poštmistrem Leopoldem Guthem. Do dnešního dne se u sboru vystřídalo devět sbormistrů, tím posledním je zhruba půl roku Jitka Staňková. Václav zpívá především lidové písně, v repertoáru však má i spirituály a klasiku. Jeho členové dělají maximum pro to, aby fungoval i nadále.“
Václav zahájil program lidovou z jižních Čech Já jsem tobě můj Jeníčku. Do pokladnice krásných lidových písní sáhl i v případě druhé skladby – Na horách v úpravě Zdeňka Lukáše. Na klavír doprovázel Jaroslav Chudoba. „Vzhledem k tomu, že náš věkový průměr je vyšší, připravili jsme si především lidovky, zazpíváme ale i nějaký spirituál či například Mozartovo Ave verum,“ uvedla ještě před koncertem sbormistryně. „Repertoárově se zatím neměníme, ale máme vynikajícího klavíristu, který je nám schopen rozepsat čtyřhlasy, takže máme i něco nového.“
Valná část pěvců působí v souboru již několik desítek let. To je i případ Venuše Kožíškové: „Když někde zpíváte padesát let a kousek, máte k tomu asi nějaký vztah,“ říká. „Když zpíváte, omládnete. Pochopitelně dnes neuzpíváme to, co v začátcích, repertoár příliš neměníme, máme asi 310 písniček a z nich vždy něco vybereme. Když je něco moc vysoko, dáme si to trochu níž, abychom to uzpívali.“
Sbor však netvoří pouze místní, jedním z dojíždějících je i Václav Sokol: „V souboru působím od roku 1973, to mi bylo 27 let. Jsem domažlický rodák, tatínek chodil do kostelního sboru a já jsem kdysi začínal v Čerchovanu, který tu dnes shodou okolností také zpívá. Když jsem se přestěhoval do Rakovníka, zjistil jsem, že v Čisté funguje Václav, tak jsem se zapojil. Bohužel stárneme a nedaří se nám získávat mladé lidi, ale dokud to půjde, budeme zpívat,“ uzavírá.
Po vystoupení Václava se představil rakovnický ženský sbor Magistrae Raconenses, pak mužský soubor z Kladna a závěr patřil již zmíněnému Čerchovanu, přičemž každý z účinkujících si připravil zhruba dvacetiminutový program. Na úplný závěr vystřihly sbory společně Proč bychom se netěšili z Prodané nevěsty.
Lenka Pelcová